Provinca e Peruxhias

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Peruxhias
Italisht : Provincia di Perugia
Provincë
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Umbria
Kryeqendra Peruxhia
Presidenti Marco Vinicio Guasticchi
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 6.334 km2
Popullsia 671.934 banorë
Dendësia 106,08 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 06100, 06010-06089
Prefiksi 075, 0578, 0742, 0743
Nr. i komunave 59
Faqja Zyrtare www.provincia.perugia.it


Provinca e Peruxhias (italisht: Provincia di Perugia) është një krahinë italiane e Umbrias me 671,934 banorë, e cila ka si kryqendër qytetin e Peruxhias.

Ajo kufizohet në veri dhe në lindje me Provincën e Pezaro Urbinos, Provincën e Ankonës, Provincën e Maçeratës dhe Provincën e Askoli Piçenos të rajonit të Markes, në jug me Provincën e Rietit të rajonit të Lacios dhe Provincën e Ternit, në perëndim me Provincën e Sienës dhe Provincën e Arecos të rajonit të Toskanës.

Provinca e Peruxhias është provinca më e madhe e Umbrias, duke zënë dy të tretat e territorit.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]