Peruxhia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Peruxhia
Italisht : Perugia
Qytet
noform
Pamje nga Peruxhia
Vendndodhja
Peruxhia is located in Itali
Peruxhia
Peruxhia

Koordinatat: 43°6′43.56″V 12°23′19.68″L / 43.1121000°V 12.3888000°L / 43.1121000; 12.3888000

Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Departamenti s
Qyteti Metropolitan Qyteti Metropolitan
Rajoni Umbria
Provinca Peruxhia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 449,92 km2
Popullsia 169.290 banorë
Dendësia 376,27 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit peruxhinë
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 06100, 06121-06135
Prefiksi 075
Shenjti mbrojtës Shën Kostanco, Shën Erkolano, Shën Lorenco
Dita e shenjtit 29 janar
Koordinatat 43° 6′ 43.56″ Veri

12° 23′ 19.68″ Lindje

Faqja Zyrtare www.comune.perugia.it


Peruxhia (Italisht: Perugia) është një qytet italian me 169,290 banorë, kryeqytet i Provincës së Peruxhias dhe rajonit të Umbrias. Qytet i artit, i pasur në histori dhe monumente, një qendër kulturore dhe ekonomike e rajonit dhe një destinacion për turistët dhe studentët. Ajo është vendodhja e dy universiteteve: Universiteti i Studimeve, i themeluar në 1308, dhe Universiteti për të huajt, më i madhi në Itali.