Jump to content

Mantova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mantova
Mantova
Popullsia
 • Gjithsej48.353
{{{postal_code_type}}}
46100
Faqja zyrtarewww.comune.mantova.gov.it

Mantova (Italisht: Mantova) është qytet dhe komunëLombardia në veri të Italisë, dhe kryeqyteti i provincës me njëjtin emër.

Më 2016, Mantova do të bëhet i kryeqyteti i kulturës i zgjedhur nga qeveria e Italisë më 27 tetor 2015. Më 2017, Mantova do të bëhet si kryeqyteti i gastronomisë.

Është qyteti më i afërt i vendlindjes ku ka lindur poeti romak Virgjili.