Mantova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mantova
Mantova
Sgiorgio1.jpg
Skeda:Italia
Popullsia
 • Total48.353
Faqja zyrtarewww.comune.mantova.gov.it

Mantova (Italisht: Mantova) është qytet dhe komunëLombardia në veri të Italisë, dhe kryeqyteti i provincës me njëjtin emër.

Më 2016, Mantova do të bëhet i kryeqyteti i kulturës i zgjedhur nga qeveria e Italisë më 27 tetor 2015. Më 2017, Mantova do të bëhet si kryeqyteti i gastronomisë.

Është qyteti më i afërt i vendlindjes ku ka lindur poeti romak Virgjili.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bojaj, Sandra (8 dhjetor 2021). "Rreth TV Boin". Tv Boin.