Oradea

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Oradea
Qytet
noform
Pamje nga Oradea
Stema_figura
Emblema
ROU BH Oradea Flag.gif
Flamuri
Vendndodhja
Oradea is located in Rumania
Oradea
Oradea

Koordinatat: 47°04′20″V 21°55′16″L / 47.07222°V 21.92111°L / 47.07222; 21.92111

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Bihor
Kryetari i Bashkisë Ilie Gavril Bolojan
Partia Partia Liberale Kombëtare
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 115.56 km2
Lartësia 142 m (m.n.d.)
Popullsia 196,367 banorë
Dendësia 1,257 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1080
Zona Kohore EET (UTC+2)
Verore EEST (UTC+3)
Prefiksi (+40) 59
Targa BH
Koordinatat 47° 04′ 20″ Veri

21° 55′ 16″ Lindje

Faqja Zyrtare www.oradea.ro

Oradea (Hungarisht: Nagyvárad; Gjermanisht: Großwardein) është qytet në veriperëndim të Rumanisë. Qyteti ndodhet 12 kilometra larg kufirit me Hungarinë. Qyteti ka pasur 196,367 banorë më 2011.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Oradea u themelua në vitin 1080 nga mbreti hungarezë Ladislaus I dhe e bëri si vend të peshkopit. Deri në vitin 1919, Oradea ishte qyteti i Perandorisë Austro-Hungareze.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në muajin qershor, temperatura mesatare është rreth 21 °C, ndërsa në muajin janar mesatarja është 1.4 °C. Reshjet e shiut janë të ndryshueshme gjatë vitit, bie maksimalisht në qershor dhe minimalishtë në fund të muajve të stinës së vjeshtës dhe dimrit.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]