Jump to content

Linköping

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Linköping
Skeda:Linköping Stad.jpg
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej146,736
{{{postal_code_type}}}
1152
Faqja zyrtarehttp://www.linkoping.se/

Linköping është një qytet në krahinën ÖstergötlandSuedisë. Linköping është qyteti i shtatë më i madh në Suedi me 97 428 banorë e përgjithshme të komunës prej rreth 146 736 banorë. Linköping ka dy aeroporte (Linköpings City Aeroportit dhe Malmi Aeroportit), dhe E4 duke përfshirë dhe linjës jug trungu të kalimit të qytetit. Linköping është një nga qytetet universitare të mëdha, Linköping University (themeluar 1975) tani ka rreth 26 500 studentë dhe postgraduates. Kampusi kryesore të universitetit është Campus Valla, ku fakulteti teknik dhe filozofike, shumica e operacioneve të tyre.

Pak histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lashtë mbetet nga Epoka e Bronzit dhe Hekurit të hershëm Mosha është në Linköping. Rune gurë nga Epoka Viking janë gjetur, dy prej të cilave qëndronte pranë Stångebro. Që nga 1100 është qyteti kishtare Linköping qendrore e Östergötland, Småland dhe Gotland. Hera e parë që ju e dini emrin Liunga Kauping përmendur është letra Firence në 1104 kur të gjithë e legjislacionit suedeze janë të shënuara. Linköping Peshkopi Gisli ishte me King Sverker Plaku organizoi takimin e parë suedeze kishës në Linköping 1153 Linköping Herën tjetër është përmendur në letrat e Papa Alexander III e mbrojtjes të peshkopit të gjitha fermat vitit 1178. Manastiri Manastiri Vreta u themelua nga manastiri i vjetër i Suedisë nga Inge Plaku senast1100. Katedralja e parë romane nga fillim të viteve 1100. Gjatë kohës së Peshkopi Bengt Magnusson për të 1230s filloi katedrale të pranishëm. Växjö dioqezë u formua në 1163, kur Varend ndarë nga Linköping dioqezë. Visby Dioqeza u mërzitur nga aq vonë sa 1570 Ende shumë i ri King Valdemar Birgersson, bir i Birger Jarl, u kurorëzua në 1251 në Katedralen Linköping, për të konfirmuar zgjedhjen e mbretit në shkurt 1250

Pjesë Biskopsgården vjetër janë ndërtuar në të Sinodit të parë të përgjithshëm në 1153, tregon fundit takim se ky është ndërtimi i vjetër laike. Që nga zgjerimi vazhdoi në faza shumë të ndryshme shpesh pas një zjarri. djali i vogël Birger Jarl u bë një peshkop në 1286 dhe ai dhe vëllai i tij Mbreti Magnus Ladulås konsiderohet ishte themeluesi i qytetit, edhe në qoftë se dokumenti nuk është ruajtur. Peshkopi Bengt ndërtoi një kullë mesjetare e materialit të ri është i tullave. Vitet 1380 e ngriti në perëndim Peshkopi fermë krahut të tre kate. Vetëm në 1470 e ndërtuar murin dhe shtëpi të madhe në jugperëndim me ngjashmëri të fortë për të Glimmingehus. E njëjta gjë arkitekt Adam van Glimmingehus Düren bazë ishte e para në Linköping dhe zgjeruar edhe peshkopit të cilat domkyrkokoret. Gjatësia mesjetare e bllokut, pallati e peshkopit aktual në Jokikatu, besohet se më parë gabimisht të jetë pjesë e një manastir të ndërtuar në mes të Vitet 1200 nga Magnus Ladulås.Numera di se Konventa françeskan ishte në jug të sheshit kryesor, ku të Sheshit Spitali është sot. Si një vend të rëndësishëm fetar në mënyrë të vizituara Linkoping e Mbretit kurorëzua sapo gjatë Eriksgata e tyre.

Qendrave fetare zakonisht të përfshijë edhe arsimin e lartë dhe Linköping nuk ishte përjashtim. Një shkollë e katedrales mund të datës përsëri në 1232, ndoshta i pari suedez.

Peshkopi i fundit i cili jetoi në kështjellë ishte Hans Brask. Sot ka guvernatori të kështjellës, dhe ky është edhe një Kalaja dhe Katedralja.

Viti 1598 u zhvillua Beteja e Stångebro mes Duka Charles dhe Sigismund birin e të vëllait. Duke Karl, më vonë King Charles IX, fitoi betejën dhe beteja ishte fillimi i luftës polake-Suedisht 1599-1629. Trembëdhjetë këshilltarë dhe një revole zog që rrinte në anën e Sigismund-së kanë qenë të burgosur, dhe pas një gjyqi në 1600 u ekzekutua pesë prej tyre në Linköping gjakderdhje.

Në 1627 u themelua Gjimnazin Lincopense, kur shkolla e tretë në Suedi të lartë. Shkolla është ndërtuar ngjitur me pronën e vjetër e shkollës dhe pas një periudhe të shkollës më të lartë dhe i mesëm i përgjithshëm është quajtur sot Shkolla e Katedrales.

Më 29 janar, 1700 qyteti u godit nga një zjarr i madh që shkatërruan pothuajse të gjitha godinat. Disa ndërtesa prej guri, të kështjellës dhe katedrale mbijetuar.

Linköping është një qytet i vjetër ushtarak. Rreth 1900 u zhvendos disa regjimente në garnizonin Linköping në kazerma në qytet: SVEA artilerie Regjimenti A1, I4 Historia, dhe trängkår SVEA T1. Kjo u shtua në Royal. Östgöta Air Command F3 në Malmslätt vetëm në perëndim të qytetit. Ata përbënin një element i rëndësishëm në qytet gjatë gjithë viteve 1900, por fushat kazermat, pas Luftës së Ftohtë u kthye në strehim (T1) dhe Zyra për Administratën Publike (A1/I4). Fushat ushtarake praktikë në jug të qytetit është kthyer në rezervë të natyrës Pyjor Tinnerö lisi. Ore aeroport është ende ushtarake, dhe në shtëpi në Muzeun Forcave Ajrore.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe Luftës së Ftohtë, qyteti përjetoi një rritje të fortë për shkak të prodhimit të avionëve Saab luftëtar, e themeluar 1937 Në fund të viteve 1960, e themeluar universiteti është bërë në vitin 1975 në Universitetin Linköping dhe ka që nga viti 1980, ka vazhduar për të përzënë në zgjerimin e qytetit.

Linköping shpesh të referuara gjerësisht si "qytetin e ajrit", për shkak se qyteti është i lidhur fuqimisht me zhvillimin Saab-së dhe zhvillimin e prodhimin e aeroplanëve për përdorim ushtarak. Në sajë të kësaj u rrit ndjeshëm gjatë Linköping Luftës së Dytë Botërore dhe Luftës së Ftohtë, por pas viteve 1980, element ushtarak është më pak e rëndësishme. Forcat e Armatosura janë ende veprojnë në qytet, duke përfshirë pilot trajnimin luftarak në aeroportin Malmi jashtë Linköping dhe një degë e Mbrojtjes Research, në Campus Valla.

Motoja e qytetit është "Ku ide të bëhet realitet" dhe i referohet bashkëpunimit në mes industrisë (të tilla si Shkencë Park) dhe Universiteti.

Gjatë viteve, Linköping marrë një pozicion si një nga qytetet kryesorë-eko, pasi ka kryer një sërë masash për biogas dhe färrvärmeområdet. Suedisht Biogas prodhon biogas për autobusët e qytetit, e cila është bërë nga mbeturinat thertore dhe mbeturinat e ushqimit nga lojtarët vendas. Jashtë Linköping në Gärstad, prodhuar të ngrohjes për 90% të komunës nga djegia e mbeturinave shtëpiake. 2009 dhe 1997 ishte Linkoping e qendrës së Vitit "dhe në 2002 u emërua qyteti" qyteti i këtij viti çiklizmit ". Që në fillim të viteve 2000, së bashku me Linköping Norrköping qenë të tregtohet si Qytetet binjake.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Linköping përbëhet kryesisht nga kompanitë me orientim teknik. Saab, ku 4900 njerëz punojnë (shtator 2003), dominon. Një pjesë e rëndësishme e zhvillimit Linköping nga tregtare në qytet industrial ishte kur AB Suedisht Train Punëtori Aeroplan Title, Asja, është themeluar në qytet në 1907. Asja më vonë u bë Saab AB. Departamenti Phone Company Ericsson e zhvillimit të telefonisë GSM, me 1000 të punësuar (gusht 2009), gjendet në qytet. Departamenti është një nga degët më fitimprurëse të kompanisë. Ka edhe një pak industri ushqimore në qytet, duke përfshirë Arla dhe Scan.

Linköping është gjithashtu një zonë e zgjerimin e biznesit ku qiramarrësit përfshijnë Shkenca Park, i cili është një teknologji me 5.800 të punësuar dhe të studentëve (gusht 2009). Vlen të theksohet se disa biznesi popullore e ka djepin e saj në Linköping: IFS, Intentia (Movex) dhe Allegro (Guda).

Edhe pse tregtia është zonë të rëndësishme tregtare, ku Tornby është një nga më të madhe në dyqane të tilla si Ikea, Ikano-shtëpi, auto pjesë dyqan dhe shumë më tepër.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Linköping dhe biblioteka vendit djegur në shtator 1996, pas një sulmi zjarrvënies, dhe një histori 700-vjeçare e bibliotekës ishte një fund poshtërues. Biblioteka është rindërtuar përsëri në të njëjtin vend dhe u inaugurua në mars 2000 si një ndërtesë të ndritshme dhe më moderne.

Shembuj të tjerë të kulturës është Östergötland County Muzeu, Östgötateatern (me fëmijët dhe të Asambli rinore rinore / Lindje), galeri arti Passagen, Linköping Orkestra Simfonike. Linköping është edhe një qytet të shkurtër me koret shumë të klasës së lartë kombëtare.

Kur është fjala për muzikë, disa artistëve filloi karrierën e tyre në pllakatë, duke përfshirë edhe Lars Winnerbäck. muzikantë të famshëm të tjera / grupet janë Louise Hoffsten, Pushkin dhe Cloudberry Jam. Në Linköping, ka disa grupe të njohur të rënda metalike të tilla si Los Sin Nombre, magji, Morifade, Lagur Axewitch dhe pamend mëkatar. Fantazma kitarist Patrik Jensen jetojnë në qytet.

Në Linkoping, ju gjithashtu mund të vizitoni skatepark Fun cili është më i madh në skatepark konkrete dhe ajo ka, ndër të tjera, ka tërhequr garat ndërkombëtare të klasës më të mëdha.

Östgöta Correspondenten është gazetë e vjetër të qytetit dhe është botuar që nga viti 1838 Revistë mbulon pjesën perëndimore e West Yorkshire. Ka edhe gazeta falas Extra Östergötland dhe Linköping, Suedi Post. Më parë, ka pasur edhe Östgöten Socialiste gazeta, por kjo u shpërbë në fillim të viteve 1990.

Stacion televiziv lokal NollEttan nisur nga kompanitë e strehimit komunale dhe furnizuesit e qytetit të energjisë 1996-1997 si një kanal informacion. Kanalin e pastaj ndryshuar emrat e të Kanal Lokal. Kanalin e transmetimit sportive lokale, lajme, dhe më shumë. Fillimisht, kanalit të lidhura me Linkoping por transmetimi zonë që mbulon të gjithë West Yorkshire. Kanali i ka pushuar së ekzistuari për të transmetuar.

Në gjysmën e parë të vitit 2006 tregoi një unazë në Nju tërthortë Farm. Ky ishte fillimi i një lloji të ri të artit të rrugës ka tërhequr që prej shumë vëmendje në media dhe përhapur në Suedi dhe edhe në vende të tjera.

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]