Östergötland

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Östergötland
Stema Östergötland
Location of Östergötland
VendiSuedia Suedia
KrahinaGötaland
QarqetQarku Östergötland
Qarku Örebro
Sipërfaqja
 • Gjithsej9.979 km2 (3.853 sq mi)
Popullsia
 (2021)[1]
 • Gjithsej467.716
 • Dendësia45/km2 (120/sq mi)
Grupi etnik
 • GjuhaSuedisht
 • DialektiÖstgötska
Götamål
Kultura
 • LuljaKokoçeli ngjyrë qielli
 • Kafsha
 • ZoguMjellma me xhungë
 • PeshkuPike
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)

Östergötland është një provincë në Suedinë juglindore. Östergötland kufizohet me Småland në jug, Västergötland në perëndim përmes liqenit Vättern, Närke dhe Södermanland në veri dhe Detin Baltik në lindje. Provinca përkon në një masë të madhe me Qarkun Östergötland, i cili është, megjithatë, disi më i madh. Provinca ka 50,000 mbetje të lashta të njohura.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga perëndimi në lindje, në pjesët e mesme, shtrihet Fusha e Östgöta (Östgötaslätten). Është kryesisht bujqësore. Në pjesën jugore të provincës, terreni shënohet nga malësitë jugore të Suedisë, me kodra dhe liqene të panumërta. Pjesët veriore janë gjithashtu kodrinore, dhe përndryshe dominohen nga pyjet.

Jashtë bregut lindor të Östergötland shtrihet arkipelagu Östergötland, ishujt dhe ishujt e të cilit mbulojnë një sipërfaqe prej 118 km2 (46 mi katrorë). Gjiri Bråviken vazhdon më tej në vend. Disa nga ishujt më të shquar janë Korsö, Gränsö, Arkö, Djursö, Yxnö, Finnö, Emtö, Fångö dhe Stora Ålö.

Tradicionalisht, rajoni ndahet në dy gjysma, në lindje dhe në perëndim të lumit Stångån (përkatësisht Östanstång dhe Västanstång), i cili rrjedh nga jugu në liqenin RoxenLinköping.

Pjesa lindore e Kanalit Göta përshkon krahinën nga Deti BaltikMem deri në liqenin VätternMotala.

Qytetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qytetet dhe viti i statutit të tyre mbretëror tashmë të zhdukur.

Sot, qyteti më i madh në provincë është Linköping, me Norrköping të dytë. Skänninge është një nga zonat më të vjetra, por të vogla; Vadstena është gjithashtu e vogël. Qytete të tjera pa një statut mbretëror që janë shfaqur në shekullin e 20-të janë Finspång dhe Åtvidaberg.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Folkmängd i landskapen den 31 december 2021" (në suedisht). Zyra Qendrore e Statistikave. Marrë më 2022-12-26.