Norrköping

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko


Norrköping
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Qarku Östergötland
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 35.68 km2
Popullsia 87.247 banorë
Dendësia 2.446 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 60
Prefiksi +46 (11)
Faqja Zyrtare http://www.norrkoping.se/

Norrköping është krahinë në Östergötland në Suedinë jugore. Ky qyete ka 87.248 banorë në 2010. Nërsa në vitin 2015, Norrköping ka 136.678 banorë.

Pak histori[redakto | redakto tekstin burimor]

Qyteti i Norrköpingut para se të digjet në vitin 1719.

Gjatë vitit 1563-1570 u dogj ky qytet, por John III (mbreti suedez) e rindërtoi. Poashtu u dogj në vitin 1655 nga rusët. Poashtu më 1822 u dogj përsëri, kur i gjithë pylli u dogj.

Parapamje[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjatë verës, këtu rimbjellen 25000 kaktusa çdo verë. Poashtu këtu është një aeroport i cili quhet Kungsängen i cili ka rreth 170.000 udhëtarë (2006).

Sporti[redakto | redakto tekstin burimor]

Futboll

 • IFK Norrköping
 • IF Sylvia
 • IK Sleipner
 • Smedby AIS
 • Assyriska IF

Basketboll Norrköping Dolphins

Futbolli amerikan

 • Norrköping Panthers

Bandi

 • Borgia/Norrköping BK

Handboll

 • Hultic BK
 • NAIS Handboll
 • Norrköping HK
 • Norrköpings Kvinnliga IK

Hokej

 • HC Vita Hästen

Gara me motorçikletë

 • Vargarna

Atletikë

 • IK Norrköping Friidrott
 • GoIF Tjalve

Gjeografi[redakto | redakto tekstin burimor]

Norrköping gjindet në Bråviken në të dy anët e lumit Motala që rrjedh nëpërmjet qytetit. Norrköping ka 552.53 km2 ujë. Pragje të saj kanë qenë prej kohësh përdoret si një burim të energjisë për mullinj dhe industri të tjera, dallimi mes lumit Glan dhe Bråviken është 22 metra.

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

http://www.norrkoping.se/