Uppsala

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko


Uppsala
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Qarku Uppsala
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2 246 km2
Popullsia 198,315 banorë
Dendësia 90.35 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 0380
Prefiksi +46 (18)
Faqja Zyrtare http://www.uppsala.se/
Qyteti i Upasalës nga Aeroplani.

Uppsala është qytet në Suedi. Uppsala është një qytet në vend qendror në komunën e Uppsala dhe të qytetit e qarkut të Uppsala. Uppsala është selia e Kryepeshkopit që nga viti 1164 dhe qyteti Uppsala dhe një nga qytetet më të vjetra Skandinavia e universitetit. Qytetin e privilegjet që ndodh është from 1497, si një qytet kryesor nga 1880, por vendi është shumë i vjetër, sidomos e Vjetër Uppsala.

Uppsala është qyteti i katërt më i madh në Suedi me 150 983 banorë Uppsala. Ata janë të përfshira në fushën e Uppsala Uppsala definon si urbane dhe është i ndarë në lagje. Sipas përkufizimit të qytetit të Uppsala kishte Uppsala urban 150 983 banorë në vitin 2010 dhe 198 315 banorë Uppsala 2010.

Në Uppsala ekziston universiteti më i vjetër në Suedi i themeluar më 1477. Qyteti në tërësi është shkatërruar nga zjarri në vitin 1702.

Pak histori[redakto | redakto tekstin burimor]

Uppsala i sotëm ishte i njohur më parë si Lindje AROS, dhe e tanishme e Vjetër Uppsala u quajt atëherë Uppsala. Ma Bay Ekoln shtrirë në këtë kohë deri në AROS Lindja, i cili ishte porti Uppsala's. Lindje AROS erdhi për të marrë mbi emrin e Uppsala kur kryepeshkopatës u zhvendos në 1280s. Ujore nëpërmjet Stake dhe Ekoln nga Liqeni në veri bëri një vend të hershme për qendër tranziti për trafikimin e, produktet lesh veçanti nga zonat pyjore në veri dhe në brendësi. Uppsala Katedralja u përurua në vitin 1435.

Dokumente, të cilat më shumë ose më pak shqetësim të drejtpërdrejtë për privilegjet e saj, është që nga fillimi i stadfästelser vitet 1300, e vërtetë e privilegje nga 1497 të ndodhin. Lindje AROS përmendur, megjithatë, herë të parë 1164-1167, dhe tashmë në Vitet 1100 ka pasur një qytet të tregut. Monedhë-up fillon në qytet rreth 1200.

Vend i vjetër i qytetit supozohet të jetë në kurriz të qytetit ashtu-quajtur dhe ishte ndoshta e vetmja gjë që së paku gjatë një pjesë të vitit nuk ishte mbytur në ujë. Në të njëjtin vend edhe duket të pasurive të vjetër mbretërore kanë qenë, e cila më pas shtëpia Kryepeshkopi ishte, dhe tani fermë stallier kuajsh i oborrit atje. Rezultat i reduktimit të ujit në liqen gradualisht u bë brigjet e lumit tharë dhe potencial për të ndërtuar në. pjesët e poshtme e qytetit ishte pjesërisht për një çiflig të reja, ndoshta në jug të Kungsangen rezulton quajtur dhe krevat aktuale mbretit, dhe madje edhe Vårfruroten, e cila gjithashtu Shën Mariae, ose Kisha e trashëgimi Zonja jonë, dhe në veri të në Fyrisån kishte mbaruar, tani tharë pothuajse deri mëngë të Zi mbi të cilat rrugë e lashtë prej Old Upsala shkoi, mbi urë Tova, emrat e të cilëve janë ende në Tovan lagje. Në këtë pjesë veriore të qytetit, Shën Pers Kisha ka ekzistuar, me përjashtim të një kapelë të rinj dhe një manastir. Në mes të lumit ishte katror, ​​dhe pranë saj bashkia e qytetit. Edhe pse perëndimore breg rajonet më të ulët kanë pasur kujtime të vjetra, të tilla si kapelë e Shën Erik dhe një spital.

Vetëm për të filluar në harmoni me ta ishte edhe katedralja, në shpatet e ulëta të kurrizit, të njohur si Domini Mons. Vida moshuar duket se e Shenjtë Trinity Church të jetë. Në mes të lumit vë Fyris Holmen (më vonë Studentholmen) ku institucioni më i vjetër të qytetit të arsimit të lartë ka ekzistuar, tani Kvarnholmen, të gamë më të ngushtë se më parë, nuk është më mbajë jashtë, atëherë si tani, një urë, më i vjetër i njohur, mbi sheshin. Në fund, në të dy anët e lumit, ishte dhe është Islandet, ndoshta quajtur kështu pasi fletët e akullit, si përmbytjet pranverë u hodhën deri në plazhe. Dy plazhe të ishin të bashkuar përsëri me anë të dy urave. Kudo në qytet ka qenë ndoshta jo më shumë se ndërtuar të çrregullt, dhe ishte gjithashtu të drejtë tjetër për vitet 1600 këta nuk kanë pësuar ndonjë përmirësim të dukshëm, edhe pse zjarret disa (më të mëdha të viteve 1236, 1266, 1268, 1447, 1464, 1473, 1512, 1542 dhe 1572) dhe förhärjningar gjatë të brendshëm luftës - siç është beteja e mirë e premte në 1520 - shkatërruar në një kohë të pjesëve të veçanta, dhe Reformacionit çuar në disa ndryshime të vogla. Vetëm në kohën e Mbretëreshës Christina të mundë të këtë qytete si shumë të tjera në Suedi një pamje më të rregullt. Një shesh i ri u ndërtua më në lindje nga lumi, pastaj ka filluar katër rrugët kryesore, të cilat u ndanë nga edhe kryesisht Puna ndër-rrugë.

Universitet[redakto | redakto tekstin burimor]

Uppsala është ndikuar shumë nga lidhja shekullore të vjetra me Universitetin e Uppsala, universiteti më i vjetër Skandinavi, e themeluar në 1477 qytetin Uppsala University ka që nga fillimi i shekullit të shtatëmbëdhjetë zhvilluar në një nga qendrat më kryesorja të Evropës për arsimin e lartë, dhe renditet rregullisht si të Suedisë më të shquar dhe në mesin e lartë në botë 100 universiteteve.

Pesëmbëdhjetë fitues të çmimit Nobel kanë studiuar apo punuar në universitet, dhe në mesin e alumni e tij janë në mesin e tetë regents tjera, katërmbëdhjetë kryeministra dhe 30 anëtarë të Akademisë. Ky universitet është karakterizuar edhe nga vendet e famshme dhe e pasur e saj studentëve që nuk janë aq të zhvilluar mjaft vende të tjera.

Ky universitet ka nëntë fakultete, mbi 30 000 studentë dhe rreth 2400 studentë. E 6000 punonjësve, 3800 mësues të llojeve të ndryshme. Ardhurat e Universitetit të rreth 4.3 miliardë korona në vit, nga të cilat rreth 60% shkon për arsimin dhe kërkimin shkencor. Universiteti i takon edhe Coimbra Group, së bashku me të, ndër të tjera Universitetet e Cambridge, Oxford dhe Heidelberg.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]