Uppsala

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Uppsala
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Qarku Uppsala
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2 246 km2
Popullsia 198,315 banorë
Dendësia 90.35 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 0380
Prefiksi +46 (18)
Faqja Zyrtare http://www.uppsala.se/

Uppsala është qytet në Suedi. Uppsala është qyteti i katërt më i madh në Suedi pas Stokholmit, Göteborgut dhe Malmö. Qyteti ka 198,315 banorë. Uppsala ndodhet në veri të Stokholmit. Që nga viti 1164, Uppsala ka qenë qendra e Stokholmit. Katedralja në Uppsala është katedralja më e madhe në Suedi.

Universitet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Universiteti në Uppsala është themeluar në vitin 1477 dhe është universiteti më i vjetër në Skandinavi.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]