Göteborg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Göteborg
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Qarku Västra Götaland
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 450 km2
Popullsia 581 822 banorë
Dendësia 1.155 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 1480
Prefiksi +46 (31)
Faqja Zyrtare http://www.goteborg.se/

Göteborg është qyteti i dytë më i madhë në Suedi. Popullsia në këtë qytet arrinë shifrën prej gjysmë milioni. Göteborg është qyteti i dytë më e madhe të Suedisë, dhe qyteti i pestë më i madh në rajon nordike me 581 822 banorë në zonën urbane, dhe mbi 1 000 000 në rrethinen e Göteborgit. Qyteti është i vendosur në bregun perëndimor në gojën e Göta. Göteborg u themelua me iniciativën e Mbretit Adolf Gustav II dhe mori 1621 të saj themeltar Në pikëpamje të dizajnit të tij urban, i quajtur Göteborg nga holandez për shumë vite për New Amsterdam. Në vitet 1800 Göteborgut industrializuara në pjesë të madhe ardhjen e anglezë, dhe gjatë kësaj kohe kishte Göteborg nofkën "Little Londër", si qyteti është quajtur sot.

Vendbanimet e Göteborgut janë rritur së bashku me lagjet përreth dhe prodhon sipas definicionit Göteborgit urbane Statistikat e Suedisë zonë. Grumbullim është më së shumti në komunën e Göteborgut, por edhe qendrat e mëdha në Mölndal dhe Partille të përfshira. Qytetin e Göteborgut eshte pasues i qytetit të vjetër administrativ të Göteborgut dhe gjithashtu mbulon zona jashtë zonës urbane. Sipërfaqja e përgjithshme e qytetit është 721,64 kilometra katrorë, nga të cilat 271,41 km ² është ujë. Qendra gjeografike Göteborgut qëndron në terren, rreth 700 metra në veriperëndim të Brunnsbotorget Hisingen.

Disa nga Skandinavia e grupeve më të mëdha industriale si AB Volvo, SKF dhe të tjerë të njohur kompanitë e teknologjisë ESAB dhe Hasselblad AB ka origjinën e vet dhe zyrën e saj qendrore në Göteborg. Një pjesë e madhe e eksporteve dhe importeve suedeze nëpërmjet portit të Goteborgut eshte Skandinavia e madhe. Göteborg është selia e qarkut të Västra Västra County, qendër e komunës së qytetit të Göteborgit.

Pak histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo ka qenë e banuar për mijëra vjet në vendin ku ndodhet tani Göteborgut. Gjatë koha e gurit ka pasur tashmë një zgjidhje në prizë Göta, në transmetuesit aktual. Për shembull, ka petroglyphs njëmbëdhjetë objekteve në Göteborg.

Nga 1200 në gjysmën e parë ishte banka në jug të Suedisë grykëderdhjen e lumit Göta, ndërsa provincën e Halland në jug ishin daneze dhe Bohuslän në veri ishte një norvegjez, i cili krijoi një korridor prej rreth 15 kilometra në det. Përmes porteve në Göta lumit, Suedia ka një kontakt të dobishme të drejtpërdrejtë me detin në perëndim, kryesisht përmes mil Lödöse fem në rrjedhën e sipërme në grykëderdhje Ljudaåns. Në vitet 1300 e ndërtuar Älvsborg kala në gojën e konsolidimit të kërkesave të Suedisë.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkak të vendndodhjes së favorshėm Göteborgut në qendër të Skandinavi tregtare, dhe të anijeve kanë luajtur gjithmonë një rol të madh në historinë ekonomike të qytetit, dhe ata vazhdojnë të bëjnë kështu. Port Göteborgut ka arritur të jetë port i madh në Skandinavi.

Përveç tregtisë, shtylla e dytë e Göteborgut ka qenë tradicionalisht e prodhimit, dhe industri të cilat në mënyrë të konsiderueshme kontribuon në pasurinë e qytetit. Kompanitë e mëdha që operojnë në zonën e bimëve përfshijnë SKF, Volvo, dhe Ericsson. Volvo Cars është punëdhënësi më i madh në Göteborg, duke mos përfshirë punët në kompanitë e furnizimit. industritë e jakë blu të cilat kanë dominuar në qytet për kohë të gjatë janë ende faktorë të rëndësishëm në ekonominë e qytetit, por ato janë duke u zëvendësuar gradualisht nga industri të teknologjisë së lartë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia detit, tregtare dhe industriale të qytetit është i dukshëm në jetën kulturore e Göteborgut. Tërheqjen më të mëdha në qytet është në parkun zbavitës Liseberg (shih Pikat e interesit). Një tjetër fakt në lidhje me trashëgiminë industriale të qytetit është se shumë prej institucioneve kulturore, si dhe spitalet dhe në universitet, janë krijuar në sajë të donacioneve nga tregtarët e pasur dhe industrialistëve, për shembull Muzeu Röhsska.

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]