Halland

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Halland
Location of Halland
Popullsia
 • Total321 636

Halland është provincë (landskap) në jugperëndim të Suedisë. Kufizohet me Skåne, Småland dhe Västergötland. Balgö është ishulli më i madh në Halland i cili ndodhet në veri të Varbergut. Lygnern është liqeni më i madh i cili ndodhet në pjesën veriore të provincës. Qytetet më të vjetra në Halland janë Falkenberg, Halmstad, Kungsbacka, Laholm dhe Varberg.

  1. ^ Bojaj, Sandra (8 dhjetor 2021). "Rreth TV Boin". Tv Boin.