Varberg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Varberg
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej27.602
Faqja zyrtarewww.varberg.se

Varberg është një qytet urban në zonën qendrore dhe në Varberg Komunës, krahines Halland , i vendosur në Kattegat. Ajo është qyteti më i madh 43 Suedisë. Varberg është një qytet turistik dhe tregtar me një shërbim të portit dhe të trageteve të Grenaa në Danimarkë. Historia Varberg të shtrihet përsëri në moshë të hershme e Mesme, kur Halland takonte në Danimarkë. Getakärr turistik, një nga paraardhësit më të hershme të njohur të qytetit, është përmendur si Getsjö nga Saxo Grammaticus në kontekstin e Betejës së Nissan 1062 Të qytetit ka marrë të drejtat e qytetit në fillim vitet 1300. Sipas zyrës së qytetit turistik është Varberg një prej qyteteve të Evropës turistik Kryeministri, duke përfshirë Comwell Varberg dhe e famshme të ftohtë-vaske shtëpi në fort. Varberg është një nga njollat ​​më të mirë rrëshqitje në ajër në Evropë me të sezonit të gjithë vitit, me përjashtim të 1-2 muaj në dimër.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prova më e vjetër e qytetit është një letër nga 1343, kur qyteti i quajtur "Getakärr". Sheshi Getsjö është përmendur më herët por kur Saxo Grammaticus e përmend atë në lidhje me betejën e Nissan 1062 Dëshmi arkeologjike tregojnë se Getakärr filloi në gjysmën e dytë të Vitet 1200. Ajo ka spekuluar edhe se Köpstad Vjetër ishte një pararendës i qytetit, por kjo është për shkak të mungesës së materialit arkeologjik dhe burim është vështirë të vlerësohet. Varberg Kalaja ishte ndërtuar në fund të Vitet 1200. Ai erdhi në fillim vitet 1300 për të shërbyer si qendër e një mbretëri e gjysmë të pavarura të krijuara nga fiefs Erik Magnusson dhe Ingeborg vajza Hakan ishte në Bohuslän, Suedi perëndimore, Halland. Në 1400 me miratimin e para të emrit Varberg (Hallvard Berg ose Vårdkasberg) pas mal ku Kalaja e Varberg është e vendosur, ishte fillimisht një kështjellë e ndërtuar në 1280s. Gjatë bazuar në veri 1400 New Varberg të qytetit. Getakärr njohur si e Vjetër Varberg dhe të humbasin statusin e saj qytetit në 1578. Marrëdhëniet në mes të dy qyteteve u shënua nga beteja e mundshme për kontrollin e tregtisë në rajon. Varberg ri u ndërtua ku rrugët nga Västergötland dhe Småland takohet Via Regia (?). Qyteti ishte rreth 700 metra në brendësi, dhe të shërbejë si një port është ndërtuar në një kanal për në det. Re Varberg u lidhur direkt me mbretin, ndërsa e Vjetër Varberg kontrolluar ndoshta nga zotëri qarkut lokal.

Në një avion disi më të lartë konkuruan Varberg, nga ana tjetër, me New Lödöse dhe më vonë Goteborgut. Sidomos përgjatë rrugës së vjetër për Jönköping dhe thashetheme përgjatë luginës drejt Varberg Borås kishte marrëdhënie tradicionalisht të mira. Një karmelitkloster u themelua në New Varberg midis 1462 dhe 1497 Ajo u mbyll në lidhje me Reformimit 1531-1532. Re Varberg u shkatërrua nga suedezët në 1565 gjatë luftës nordike. Ajo u braktis pas përsëri janë shkatërruar gjatë Luftës së Kalmar 1611-1612. Varberg tani shkoi në një vend pranë fort quajtur Varberg në faqen e internetit janë të ", ku ai qëndroi deri më 1666, kur qyteti ka qenë i djegur u zhvendos në vendin e tij të tashme. Gjatë 1700 u zhvillua në baste brickyard, format e ndryshme të prodhimit të veshjeve dhe tobaksspinnerier. Ata u, megjithatë, në përgjithësi nuk të shkonin shumë mirë dhe erdhi Varberg, Halland dhe të tjera, për të industrialise relativisht vonë. Një arsye kryesore për problemet e themelimit të ishte të Varberg në 1767 pësoi një zjarr shumë të mëdha urbane.

Varberg u miratua në 1800 nga qyteti më i madh Halmstad County. Industrializimit filloi me zell në 1880. Varberg-Borås hekurudhor u hap në 1880 dhe West Coast linjë arritur të qytetit në vitin 1885 dhe ka përfunduar 1888 Nga 1870, filluan të minierave dhe eksportin e kalldrëm. Gjatë 1880, filloi të peshkimit po fiton momentit në Varberg dhe zonat përreth, të shkaktuara kryesisht nga Shoqata Bujqësore paguar një korporatë e peshkimit nga raa se ata do të shkojë në Varberg, ku praktikat e tyre ishin përhapur.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Varberg është një nga qytetet më të njohura të Suedisë verës dhe ka një pjesë të madhe të ekonomisë së saj në drejtim të turizmit. Qyteti është një nga spa më të rëndësishme dhe vendpushimet shëndetësore në Suedi, duke përfshirë Comwell Apelviken Varberg Kurort dhe hotel Varberg qytet me banjë në qendër të Azisë. Përveç kësaj, banjot e famshme të ftohtë dhe një shtëpi dush u hap në 1925 Resort Operacionet filloi në vitet 1800. Më parë i qytetit kishte një prodhim të rëndësishëm të Monark-Gjysmëhënës dhe-bikes në Monark-Hëna e AB (Cycleurope aktual). Në Varberg është edhe më i madh skoimportörer Suedisë dhe tregtarët me shumicë me mbi 20 kompani në industri. Ndër më të madhe të përfshijë Group Nilson, skodetaljistföretag më e madhe, dhe Vagabond, që të dy kanë selinë në qytet. Prodhimit të zhvillohet në vendet me kosto të ulët në Lindjen e Largët.

Personalitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]