Dafina Zeqiri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Dafina Zeqiri
250px
Informacione
Emri Dafina Zeqiri
Pseudonim(e) Duffye
Lindja 14 Prill 1989 (27 vjeçare)
Flag of Sweden.svg Varberg, Suedi
Prejardhja Kosova
Zhanri Pop, R&B
Profesion(e) Këngëtare
Webfaqja
www.dafinazeqiri.com

Dafina Zeqiri (Duffy) u lind më 14 prill, 1989Varberg te Suedisë, është këngëtare shqiptare.

Biografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Dafina Zeqiri me nofken Duffy'e lindi ne Varberg, por u rrit ne qytetin e Malmo ne Suedi. U interesua per muzikën dhe duke u inspirur prej nënës se saj (Njëkohëshisht këngëtare e famshme ne Kosovë).

Duke nisur si shkrimtare tekstesh tashmë Dafina ka arritur të bëhet një ndër këngëtaret më të njohura. E kështu as medaljet s'mungojnë për ketë talent te ri:

Në vitin - 2007 : Fitoi në Polifest, me këngen "Rrallë e përmallë"!

ndërsa në vitin - 2008: Dafina bëri një BOOM tjetër në Polifest me këngën “Adios” dhe u shpërblye me çmimin e publikut që ky çmin sigurisht qe do të thotë shumë për një këngëtar ! Po në vitin 2008, lëshoi në treg albumin e saj të parë me titull "KnockDown". Vijon pjesëmarrja në Këngen Magjike 2008 ku mori çmimin "Magjia e Parë" me këngen "Bateritë"!, këng kjo e cila u pëlqye mjaft shumë nga të gjithë .

kurse në vitin - 2009: Fama e saj u shtua pas gares se kërcimeve në "Op Labi Party (Viti i ri 2009)" ku Dafina fitoi garën karshi këngëtareve më të njohura në Kosovë, pasii që kërcimi i saj ishte vërtet mahnitës! Në vitin 2009 suksesi vazhdon me dy bashkëpunime mjaft të mirëpritura nga publiku me këngëtarët e njohur si Blero & F-Kay në këngën "La vida Loca" dhe me Capital T & 2po2 "Shumë Nalt". Të dyja këngët u shëndërruan në hitet e verës 2009. Në Maj të vitit 2009 fitoi çmimin "Best RNB" në Top Fest 6 me këngën "Dua që ta di" këng e cila pati një sukses mjaft të madh ku më pas Duffy`e i realizoi edhe Remix-in kësaj kënge të cilen e bëri Dj i mirënjohur Dj-Zap. Në Gusht, u shpall "Femra Superstar 2009" në Teksteshqip.com Në Shtator, mori pjesë në Polifest me këngen "Amazing Girl" dhe fitoi çmimin e publikut për të tretën herë. Gjatë vitit 2009 2 videoklipe shumë të sukseshme: "Shumë Larg" (Pulla Pictures) dhe "Amazing Girl" (Entermedia).

Rritja e suksesit të saj ngjan me trajektoren e një rrakete kozmike në qiell të hapur dhe fansat presin me padurim se si do e dominojë Duffy`e skenën e muzikës shqiptare edhe gjatë vitit 2010!

Dafina ka deklaruar se gjatë vitit 2010 do të realizoj disa këngë me videoklipe si dhe albumin me këngë krejtësisht të reja i cili do të del në treg në vere.

Ne shkurt 2010, Dafina ka deshmuar se ka nje vokal te mrekullueshem duke kenduar live ne RTK `Oxygen` ku kendoi dy kenge. Ne shqip `Kenga qe ta kendova` dhe ne anglisht "Stupid in love". Pas ketij emisioni, Dafina Zeqiri udhetoi per ne Australi per te xhiruar klipin e kenges me te re ne gjuhen angleze "ROCK THIS CLUB".

Videoklipi i këngës “Amazing Girl” nga Dafina Zeqiri ishte fituesi kryesor i edicionit të sivjetshëm të Videofestit Muzikor, duke rrëmbyer edhe çmimin për videospotin më të mirë, ‘Best of All’.

Dafina Zeqiri bashkëpunoi me producentin e Cameron Diaz, apo me koreografin e Britney Spears, në videoklipin e këngës “Rock this club”. Së fundmi ka lançuar klipin e këngës “Rock this club”, një këngë në gjuhën angleze pasi sic shprehet ajo “cdo këngëtar e ka ëndërr që këngët e tij të transmetohen dhe në stacione të huaja”. Zeqiri rrëfen në intervistë se për këngën e re, producenti Shaneal së bashku me kompozitorin që ka finalizuar këngën, Lazi Boi, kanë bashkëpunuar më parë me këngëtaren e mirënjohur Rihanna. “Janë të shumtë njerëzit të cilëve u detyrohem një faleminderit të madhe: i pari dhe më i rëndësishmi është Krenari (Keni), që më ka ndihmuar pafundësisht shumë, si dhe shumë njerëz të tjerë, të afërm e miq të tij”, thotë Dafina duke shtuar ndër të tjera se në art nuk sheh konkurrencë por respekton koleget. “Aspak, sepse i respektoj së shumti kolegët e mi. Për mua, të gjithë kanë vendin e vet, të gjithë kanë stilin e vet. Unë krenohem me sukseset e kolegëve të mi, lumturohem për ta, sepse ne jemi shqiptarë dhe duhet ta përkrahim njëri-tjetrin!”. Dafina mori pjese edhe ne nje koncert te realizuar ne Kosove nga rap-kengetari i njohur Snoop Dogg dhe u prit shum mire nga publiku.

Ne tetor te vitit 2010 ka bashkpunuar me 2po2 dhe Tuna Sejdiu me kengen " Vibe ",ku u be nje hit i vertet,dhe nga aty thonin shum se Dafina Zeqiri ka me te nje ze vertet te talentuar.

Ne dhjetor te vitit 2010 Dafina bashkpunoj me Ledri Vula (nga grupi i mir njohur shqiptar Skillz),kenga quhej " Pom pelqen ",edhe ketu shpertheu me nje Boom te vertet Hiti.

Ne vitin 2011 kendoj per festen e vitit te ri kengen " Kur shkove ne Kurvet ",ku dhe tregoj talentin edhe per kenget popullore,dhe i hyri ne zemer edhe me shum njerzeve,qe fitoj dhe me shum fansa.

Po ashtu ne ket vet ajo shkoj prap ne australi ku xhiroj kengen e saj " Dangeoursly in love ",ku ne spot esht vet Dafina dhe i dashuri i saj Krenar Cocaj.

Ne vitin 2011 kenga esaj " My swag " eshte nje nder kenger me te pelqyera nga bunliku po ashtu ne fund te ketij viti lancoj ehe kengen ``Supernova`` dhe albulin e saj te dyt i cili permban 17 keng kurse viti 2012 do te jet edhe me i suksesshem.tani per tani Dafina esht nje nder kengtare ,me te famshme ne Kosov por edhe jasht saj duke ber per vet miliona adhurues...

Këngët[redakto | redakto tekstin burimor]

Viti Kenga
2006 Gënjeshtare
Get it On
Harrimi i dashurisë
2007 Rrall e përmall
Shoku i tij
2008 Adios
Bateritë
I pabesë
I pabese Remix
Just me
Ka stop ka bllok
Kabare
Meshkujt si ti<br/
2009 Bateritë (Remix)
Dua që ta di
Dua që ta di Remix
Zi e terr
Shum larg
Always and forever
Amazing girl
Amazing girl remix
Star card
2011  Pom pelqen, My swag