Jump to content

Dafina Zeqiri (kompozitore)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Dafina Zeqiri Nushi (e lindur më 1 prill të vitit 1984 në Prishtinë, SFR Jugosllavi) është një kompozitore shqiptare e muzikës orkestrale dhe muzikës korale e cila ka performuar në Evropë dhe gjetkë.[1]

Zeqiri ka studiuar në Konservatorin Prenk Jakova në Prishtinë nga viti 1997 deri në vitin 2002. Ajo studioi kompozimin në muzikë me Mendi MengjiqiUniversitetin e Prishtinës, duke diplomuar në vitin 2007. Punimi e saj për shkallën master e kishte me Jana Andreevska në Universitetin Kirili dhe Metodi" në Shkup, të cilën ajo e  përfundoi në vitin 2011.

Në vitin 2009 ajo e themeluar organizatën e Gravtë Kosovare në Muzikë, NEO MUSICA, dhe u bë anëtare e Komitetit Ndërkombëtar të Nderit të Fondazione Adkins Chiti: Donne in Musica.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dam Festival catalogue 2nd,3rd Edition
  2. ^ See http://www.donneinmusica.org/wordpress/la-fondazione/comitato-donore-europa/ Arkivuar 6 shtator 2012 tek Wayback Machine.