Republika Socialiste Federative e Jugosllavisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Republika Socialiste Federative e Jugosllavisë Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija[a]
Социјалистичка Федеративна Република Југославија[b]
Socialistična federativna republika Jugoslavija[c]
1945–1992
Flag of Yugoslavia
Flamuri
Stema e Yugoslavia
Stema
Parimi: Bratstvo i jedinstvo
Братство и јединство
"Vëllazëria dhe uniteti"
Himni: "Hej, Slaveni"
Хеј, Словени
"Hej, Sllavët"

Harta e Evropës në 1989, duke treguar Jugosllavinë të theksuar me gjelbër
Harta e Evropës në 1989, duke treguar Jugosllavinë të theksuar me gjelbër
KryeqytetiBeogradi
Qyteti më i madhBelgrade
Gjuhët e zakonshmeSerbokroacisht
Sllovenisht
Maqedonisht
NofkaYugoslav
Yugoslavian
Qeveria
Lloji i qeverisjesFederalizm, Marksizëm–Leninizmi, shtet socialist (1945–1948)
Federalilzm, Titoizm, Shtet socialist (1948–1990)
Federalizm, parlamentarë, shtet socialist (1990–1992)
Presidenti 
• 1945–1953 (i pari)
Ivan Ribar
• 1953–1980
Josip Broz Tito
• 1991 (i funit)
Stjepan Mesić
Kryeministri 
• 1945–1963 (i pari)
Josip Broz Tito
• 1989–1991 (i funit)
Ante Marković
Sekretari i Përgjithshëm 
• 1945–1980 (i pari)
Josip Broz Tito
• 1989–1990 (i funit)
Milan Pančevski
KuvendiAsamble Federale
Dhoma e Republikave
Dhoma Federale
Epoka historikeLufta e ftohtë
• AVNOJ
26 Nëntor 1942
• Shpallja
29 Nëntor 1945
31 Janar 1946
1948
• Vdekja e Josip Broz Tito
4 Maj 1980
27 Prill 1992
Sipërfaqja
• Gjithsej
255,804 km2 (98,766 sq mi)
Popullsia
• Përllogaritje 1991
23,229,846
Ekonomia
MonedhaDinari jugosllavë (YUD)
Të dhëna të tjera
IZHNJ (1990)Steady 0.913[1]
shumë i lartë
Zona kohoreUTC+1 (Central European Time (CET))
• Verës 
UTC+2 (CEST)
Ana e drejtimit të makinësright
Prefiksi telefonik38
Kodi i internetit TLD.yu
Paraprirë nga
Pasuar nga
Jugosllavia Federale Demokratike
Territori i lirë i Trieste
1991:
Kroacia
Sllovenia
Maqedonia
1992:
Bosnja dhe Hercegovina
Republika Federale e Jugosllavisë
Sot pjesë e Bosnja dhe Hercegovina
 Kroacia
 Kosova
 Mali i Zi
 Maqedonia e Veriut
 Serbia
 Sllovenia

Republika Socialiste Federative e Jugosllavisë (shkurt: Jugosllavia), ka qenë shteti jugosllav në Evropën Juglindore që ekzistoi prej themelimit të vet pas Luftës së Dytë Botërore deri në shpërbërjen e vet më 1992 përmes Luftërave Jugosllave.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka qenë një shtet socialist, i qeverisur nga Lidhja e Komunistëve Jugosllavë e përbërë nga gjashtë republika socialiste: Bosnia dhe Hercegovina, Kroacia, Maqedonia, Mali i Zi, Serbia dhe Sllovenia me Beogradin si kryeqytet. Duke shtuar edhe dy krahina autonome përbrenda Serbisë: Kosova dhe Vojvodina.

Me vdekjen e Josip Broz Titos (4 maj 1980) dhe me demonstratat e mars-prillit të vitit 1981Kosovë u shfaqen shenjat e para të fillimit të shthurjes së federatës jugosllave. Serbia me ndihmën e organeve federale shtypi me zjarr e hekur çdo dëshirë të shqiptarëve dhe të Kosovës për pavarësi. Republikat e tjera të Jugosllavisë në fillim nuk e kuptuan qëllimin e Serbisë për krijimin e një shteti unitar, ku do të sundonin serbët në emër të Jugosllavisë. Në një situatë ku gjithnjë e më shumë acaroheshin raportet mes republikës së Serbisë, në njërën anë, dhe të republikave jugosllave, në anën tjetër, këto të fundit vendosën të shkëputen nga Federata dhe të shpallin pavarsinë e tyre. Më 1990, Kosova, edhe pse e okupuar, shpalli Deklaratën e Pavarsisë. Më 1991, u shkëputën Sllovenia dhe Kroacia, ndërsa, më 1992, Maqedonia dhe Bosnja e Hercegovina. Më 1992, Serbia dhe Mali i Zi shpallën krijimin e Republikës Federale të Jugosllavisë. Kështu, midis Serbisë dhe republikave të tjera shpërtheu lufta. Luftime veçanërisht të dhunshme u zhvilluan në Kroaci, në Bosnjë e Hercegovinë dhe në Kosovë. Kështu, u shpërbë Federata jugosllave.[2]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Duke mbuluar një sipërfaqe prej 255,804 kilometrash katrorë, Republika Jugosllave kufizohej me Italinë në perëndim, Austrinë e Hungarinë në veri, Rumaninë e Bullgarinë në lindje dhe Greqinë e Shqipërinë në jug.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njësitë federative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ish Republika Socialiste Federative e Jugosllavisë përbëhej nga 6 republika dhe 2 krahina:

Republikat
  1. Republika Socialiste e Serbisë - tani:Serbia , shtet i pavarur
  2. Republika Socialiste e Kroacisë - tani:Kroacia , shtet i pavarur
  3. Republika Socialiste e Sllovenisë - tani:Sllovenia , shtet i pavarur
  4. Republika Socialiste e Bosnjës dhe Hercegovinës - tani:Bosnja dhe Hercegovina , shtet i pavarur
  5. Republika Socialiste e Maqedonisë - tani:Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë, shtet i pavarur
  6. Republika Socialiste e Malit të Zi - tani:Mali i Zi , shtet i pavarur
Krahinat
  1. Krahina Socialiste Autonome e Kosovës - tani: Kosova, shtet i pavarur
  2. Krahina Socialiste Autonome e Vojvodinës

Kufijtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo u kufizohej me 1:Shqiperin 2:Greqin 3:Bullgarin 4:Rumunin 5:Hungarin 6:Austrin 7:Italin

Gjuha[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në RSFJ gjuhë kryesore ka qenë Serbokroatishtja, ndërsa gjuhë të tjera të cilat janë folur janë: në territorin e Sllovenisë është folur gjuha Sllovene, në Kroaci gjuha Kroate, në Bosnje dhe Hercegovinë gjuhët Boshnjake, Serbe, Kroate dhe ngapak Sllovene, në Serbi gjuha Serbe, në Maqedoni gjuha Maqedone, dhe në Kosovë gjuha Shqipe.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Human Development Report 1990" (PDF). HDRO (Human Development Report Office) United Nations Development Programme. fq. 111. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 7 shkurt 2019. Marrë më 8 nëntor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Rexhepi, Fehmi. Historia 9 (bot. 1). Prishtinë: Libri Shkollor. ISBN 978-9951-07-850-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)