Serbët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Serbët
Andric Ivo.jpg N Tesla.jpg Ceca 03.jpg Novak Djokovic AO win 2011.jpg
Ivo Andriq Nikola Tesla Ceca Novak Gjokoviq
Popullsia e përgjithshme
10.5 – 12.5 milion [1][2]
Gjuhët

Gjuha serbe

Fetë

Krishterimi,[3] Ateistët dhe Agnostikë

Serbët janë popull i cili kryesisht jeton në Serbi, Mali i Zi, Bosnjë, Republikën e Kosovës dhe Maqedoni.

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Theodore E. Baird, Roskilde University and Amanda Klekowski von Koppenfels. "The Serbian Diaspora and Youth: Cross-Border Ties and Opportunities for Development". University of Kent at Brussels. 
  2. ^ Jeffrey E. Cole: Ethnic Groups of Europe: An Encyclopedia, S. 333–334, ABC-CLIO 2011, ISBN 1598843036
  3. ^ Encyclopædia Britannica