Jump to content

Malazezët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Malazezët (në gjuhën malazeze: Црногорци, Crnogorci) janë popull sllavo-jugor, i cili kryesisht jeton në Mal të Zi, ku përbën shumicën relative të popullsisë me 44,98%. Malazezët kryesisht i takojnë krishterimit ortodoks dhe flasin gjuhën malazeze. Ka rreth 350,000 malazezë: 278,865 në Mal të Zi (censusi 2011)[1] dhe 38,527 në Serbi (censusi 2011).[2]

  • Roberts, Elizabeth (2007). Realm of the Black Mountain: A History of Montenegro. Cornell University Press. ISBN 9780801446016. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Mirabal, Sheyla; etj. (korrik 2010). "Human Y-Chromosome Short Tandem Repeats: A Tale of Acculturation and Migrations as Mechanisms for the Diffusion of Agriculture in the Balkan Peninsula". American Journal of Physical Anthropology. 142 (3): 380–390. doi:10.1002/ajpa.21235. PMID 20091845. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  1. ^ "Census of Population, Households and Dwellings in Montenegro 2011" (PDF). 12 korrik 2011. Marrë më 13 korrik 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Širom svijeta pola miliona Crnogoraca