Myslimani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Myslimani, (për gjininë femërore : Myslimania) është besimtar i fesë Islame.

Historia e myslimanëve[redakto | redakto tekstin burimor]

Myslimanët në botë[redakto | redakto tekstin burimor]

Ajetet Kur'anore mbi myslimanin[redakto | redakto tekstin burimor]

Hadithet mbi myslimanin[redakto | redakto tekstin burimor]

Dallimi mes fesë islame dhe myslimanëve[redakto | redakto tekstin burimor]

Përderi sa feja Islame përfshinë në vete dhe besimtarët e saj të quajtur myslimanë, myslimanët janë pjesëtarët të cilët besojnë në këtë fe apo besimtarë, zakonisht që jetojnë sipas udhëzimeve të shkruara në librin e shenjët të fesë së myslimanëve dhe gjenden jashtë hierarkisë së institucioneve fetare. Në kohën më të re, pas luftës së ftohtë e, sidomos gjatë dhe pas luftës në Kosovë, nga mjetet e shtypit të nxjerrura jashtë vendit, për fenë islame është futur edhe shprehja Islami. Për një përkufizim të saktë të kësaj shprehje në gjuhën shqipe ende duket të jetë herët pasi që kjo shprehje ka disa kuptime, aty përfshihet edhe termi islamizmi dhe elemente tjera që shpesh edhe nuk kanë të bëjnë konkretisht me fenë e myslimanëve.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Muslims – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale