Gjuha indoneziane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Gjuha indoneziane
Flitet në: Indonezia,
Timori lindor
Vendi: Indonezia
Numri i folësve: rreth 200 milionë(17 milionë autokton)
Renditja: 52
Familja: Austronezian
Grupi:
Statusi Zyrtar
Gjuhë zyrtare e: Indonezia
Rregullohet nga: Pusat Bahasa
Kodet e gjuhës
ISO 639-1 id
ISO 639-2 ind
SIL ind

Gjuha Indoneziane (indonezishtja) flitet në Indonezi dhe Timorin lindor. Kjo gjuhë ka për përdorim alfabetin latin dhe i takon familjes Austroneziane, Malajo-Poloneziane. Flitet nga 200 milionë banor. U shpall si gjuhë zyrtare në Indonezi më 1945.


Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]