Gjuha bengale

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gjuha bengale
Flitët në Bangladesh, Indi, disa komunitete në Mbretërinë e Bashkuar, SHBA, Pakistan, Arabi Sauditr, Malajzia, Sierra Leone, Singapori, Emiratet e Bashkuara Arabe, Australi, Birmanë, Kanada
Folësit
Përgjithshëm 205 milion (2010)
Taksonomia
Filogjeneza Gjuhët ndo-evropiane
Statusi zyrtar
Zyrtare Bangladeshi Bangladeshi
India India
Rregullohet nga Bangla Academy (Bangladesh)
Paschimbanga Bangla Akademi (Bengali Perëndimor)
Kodet e klasifikimit
ISO 639-1 bn
ISO 639-2 ben

Gjuha bengale (বাংলা) ose bengalishtja është gjuhë indo-evropjane që flitet në Azinë Jugore. Është gjuha zyrtare e rajonit të Bengalit PerëndimorIndi dhe e shtetit të Bangladeshit.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The Second Most Spoken Languages Around the World". Olivet Nazarene University. Marrë më 2015-04-20. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)