Gjuha bengale

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Gjuha bengale
Flitet në: Bangladesh, Indi, disa komunitete në Mbretërinë e Bashkuar, SHBA, Pakistan, Arabi Sauditr, Malajzia, Sierra Leone, Singapori, Emiratet e Bashkuara Arabe, Australi, Birmanë, Kanada
Vendi:
Numri i folësve: 205 milion (2010)
Renditja:
Familja: Indoevropiane
Grupi: Indoiraniane
Statusi Zyrtar
Gjuhë zyrtare e: Bangladeshi Bangladeshi
India India
flamuri Sierra Leone
Rregullohet nga: Bangla Academy (Bangladesh)
Paschimbanga Bangla Akademi (Bengali Perëndimor)
Kodet e gjuhës
ISO 639-1 bn
ISO 639-2 ben
SIL

Gjuha bengale (বাংলা) ose bengalishtja është gjuhë indo-evropjane që flitet në Azinë Jugore. Është gjuha zyrtare e rajonit të Bengalit PerëndimorIndi dhe e shtetit të Bangladeshit.[1]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "The Second Most Spoken Languages Around the World". Olivet Nazarene University. Marrë më 2015-04-20.