Jump to content

Pakistani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Pakistan)
Republika Islame e Pakistanit
اسلامی جمہوریہ پاكستان (Urdu)
Islāmī Jumhūriyah Pākistān[1]
Parimi: Īmān, Ittihād, Nazam
ایمان، اتحاد، نظم
"Besim, Bashkim, Disipinë"[2]
Himni: Qaumī Tarānah
قَومی ترانہ
"THimni Kombëtar"
Toka e kontrolluar nga Pakistani e shfaqur me jeshile të errët; toka e pretenduar por e pa kontrolluar e treguar me gjelbër të hapur
Toka e kontrolluar nga Pakistani e shfaqur me jeshile të errët; toka e pretenduar por e pa kontrolluar e treguar me gjelbër të hapur
KryeqytetiIslamabad
Qyteti më i madhKarachi
Gjuhët zyrtare
Gjuhët e njohura kombëtareUrdu[3]
Gjuhët e njohura rajonaleGjuhët provinciale
Gjuhët e tjerëMbi 77 gjuhë[4]
Grupet etnike
(2017[a])
Besimi
NofkaPakistanezë
Qeveria
Lloji i qeverisjesRepublika parlamentare federale islame
Arif Alvi
Shehbaz Sharif
Sadiq Sanjrani
Raja Pervaiz Ashraf
Umar Ata Bandial
KuvendiParlamenti
Senati
Asambleja Kombëtare
Pavarësia 
• Deklarata
23 mars 1940
14 gusht 1947
23 mars 1956
26 mars 1971
14 August 1973
Sipërfaqja
• Gjithsej
881,913 km2 (340,509 sq mi)[b][9] (33-të)
• Ujë (%)
2.86
Popullsia
• Përllogaritje 2022
242,923,845[10] (5th)
• Dendësia
244.4/km2 (633.0/sq mi) (56th)
Ekonomia
PBB (PFB)Përllogaritje 2022 
• Gjithsej
Increase $1.512 trillion[11] (23-të)
• Për kokë banori
Increase $6,662[11] (168th)
PBB (zyrtare)Përllogaritje 2022 
• Gjithsej
Increase $376.493 billion[12] (42-të)
• Për kokë banori
Increase $1,658[11] (177th)
MonedhaRupee pakistaneze (₨) (PKR)
Të dhëna të tjera
Gini (2018)Positive decrease 31.6[13]
i mesëm
IZHNJ (2022)Increase 0.544[14]
i ulët · 161st
Zona kohoreUTC+05:00 (PKT)
Daylight saving time is not observed
Ana e drejtimit të makinësmajtas[15]
Prefiksi telefonik+92
Kodi ISO 3166PK
Kodi i internetit TLD

Pakistani (Urdu پَاکِسْتَان), zyrtarisht Republika Islame e Pakistanit (اِسْلامی جَمْہُورِیَہ پَاکِسْتَان) është një shtet në Azinë Jugore, me prirje terroriste. Është vendi i pestë më i populluar në botë, me një popullsi prej gati 243 milionë banorësh, dhe ka popullsinë e dytë më të madhe muslimane në botë, menjëherë pas Indonezisë.[16] Islamabad është kryeqyteti i vendit, ndërsa Karaçi është qyteti më i madh dhe qendra financiare e tij, e ndjekur nga Lahore dhe Faisalabad. Pakistani është vendi i 33-të më i madh në botë për nga sipërfaqja dhe i dyti më i madhi në Azinë Jugore, që përfshin 881,913 kilometra katrorë. Ajo ka një vijë bregdetare prej 1,046 kilometrash përgjatë Detit Arabik dhe Gjirit të Omanit në jug, dhe kufizohet me Indinë në lindje, Afganistanin në perëndim, Iranin në jugperëndim dhe Kinën në verilindje. Ajo ndahet ngushtë nga Taxhikistani nga Korridori Wakhan i Afganistanit në veri, dhe gjithashtu ndan një kufi detar me Omanin.

Pakistani është vendi i disa kulturave të lashta, duke përfshirë vendin neolitik 8,500-vjeçar të MehrgarhBaloçistan,[17] qytetërimi i Luginës së IndusEpokës së Bronzit, më i shtrirë nga qytetërimet e Afro-Eurazisë,[18][19] dhe qytetërimi i lashtë Gandhara.[20] Rajonet që përbëjnë shtetin modern të Pakistanit ishin mbretëria e perandorive dhe dinastive të shumta, duke përfshirë Akaemenide, Maurya, Kushan, Gupta;[21] Kalifati Emevi në rajonet e tij jugore, Samma, Hindu Shahis, Shah Miris, Ghaznavidët, Sulltanati Delhi, Mogulët,[22] dhe së fundmi, Raj Britanik nga viti 1858 deri më 1947.

Kombi qe sot eshte Pakistan ishte pjesë e Indisë deri më 14 gusht, 1947.

Ithtarët e hershme qe i dhan pavarsine kombit mysliman filluan të shfaqen në kohën e koloniale britanike. Në mesin e tyre ishte shkrimtar dhe filozof "Allama Muhammad Iqbal, i cili argumentoi se një komb i veçantë për myslimanët ishte e domosdoshme në një nën-kontinentin ndryshe dominuar nga hinduve. Shkaku gjeti një udhëzues në Muhammad Ali Jinnah, i cili u bë i njohur si babai i kombit dhe arriti të bindë britanikët për të ndarë rajonin në dy pjesë: Pakistan, një shumicë muslimane, dhe Indi, një shumicë hindu.

Nga 14 gushti 1947 deri në vitin 1971, kombi u formua nga West Pakistani dhe Pakistani Lindor, në thelb Avadavat, territoret e të cilit janë, megjithatë, të ndara nga Bengal indian. Në vitin 1971, East Pakistan u rebelua dhe, me ndihmën e trupave indiane u bë shtet i pavarur e Bangladeshit, edhe pse India nuk dha shtetin e tij të Bengal për të ribashkuar me të Bangladeshit.

Që nga pavarësia, Pakistani po ashtu ka qenë gjithmonë në mosmarrëveshje me Indinë mbi territorin e Kashmirit, solli "prikë" nga e tij sovran Hindu Bashkimit indian në kohën e ndarjes së sub-kontinentit, pavarësisht mbizotërimit të qartë të muslimanit popullsia e cila teorikisht duhet të kishte paraqitur aderimin në Pakistan në rajon.

Në ndërkohë (1956) u shpall republikë dhe do të pavlefshme të Windsors në personin e Elizabeth II.

Menjëherë pas pavarësisë, India dhe Pakistani shkoi në luftë me njëri-tjetrin, pas pushtimit të Jammu dhe Kashmir si "elemente fisnore" në Pakistan. luftëra të tjera u luftuan në vitin 1965 dhe 1971 në atë territor. Pavarësisht nga betejat e shumta, statusi i Kashmirit mbetet në harresë: mosmarrëveshja ka komplikuar marrëdhëniet mes Pakistanit dhe Indisë. Pakistani ka pasur edhe një mosmarrëveshje - relativisht të fjetur që nga Lufta e Ftohtë përfundoi me tërheqjen e trupave sovjetike - me Afganistanin, në Durand Line.

historia politike Pakistani është i ndarë në periudha të alternuara diktaturës ushtarake dhe qeverisë demokratike parlamentare. Statusi sundimi i përfundoi në vitin 1956 me formimin e një Kushtetute dhe shpalljes së Pakistanit si një republikë islame; Por ushtria mori kontrollin në vitin 1958 dhe të mbajtur pushtetin për më shumë se 10 vjet. Rregulli civil u kthye për t'u zgjedhur pas Luftës së indo-pakistaneze e vitit 1971, por në fund të viteve të shtatëdhjeta, me ekzekutimin e Zulfiqar Ali Bhutto, i cili ishte dënuar për vrasjen e një kundërshtar politik, në një vendim të marrë nga Gjykata Pakistani Supreme e cila është jashtëzakonisht bujare për të thirrur "të diskutueshme".

Në vitet tetëdhjetë, Pakistan marrë ndihmë të konsiderueshme nga Shtetet e Bashkuara dhe mori në miliona refugjatë afganë, veçanërisht pashtunët, të cilët u larguan për shkak të pushtimit sovjetik. Fluksi i kaq shumë refugjatë ka pasur një ndikim të madh në Pakistan. Diktatura e Përgjithshme Muhammad Zia-ul-Haq pa një zgjerim të ligjit islam, si dhe një fluks të armëve dhe drogës nga Afganistani. Në vitin 1988 gjenerali vdiq në një aksident ajror dhe Pakistani u kthye që të ketë një qeveri të zgjedhur në mënyrë demokratike, me zgjedhjen e Benazir Bhuto.

Nga viti 1988 deri 1998 Pakistan ka pasur një qeveri civile, e udhëhequr qoftë nga Benazir Bhuto dhe Nawaz Sharif, të cilët ishin të dy të zgjedhur dy herë dhe depozituar me akuzat e zakonshme të korrupsionit. Rritja ekonomike ra nga fundi i kësaj periudhe, clipped nga politikat e gabuara ekonomike të lidhura me patronazhit politik dhe korrupsion. Faktorë të tjerë që kufizojnë ishin kriza financiare aziatike dhe sanksionet ekonomike të vendosura në Pakistan, pas provës së parë bërthamore në vitin 1998. Këto teste ndodhi menjëherë pas se India ka testuar armët bërthamore, duke rritur frikën për një garë të armëve bërthamore në "Azia Jugore. Një vit më pas, konflikti Kargil në Kashmir kërcënuar se do të përshkallëzohet në një luftë në shkallë të gjerë.

Në zgjedhjet e vitit 1997 solli përsëri Nawaz Sharif si kryeministër, partia e tij ka marrë një shumicë të madhe të votave, duke marrë vende të mjaftueshme në parlament për të ndryshuar kushtetutën për të eliminuar kontrolle formale se kufizuar fuqinë e Kryeministrit. Sfidat institucionale sjellë autoritetin për Sharif nga Shefi i Drejtësisë Sajjad Ali Shah dhe të parin ushtarake Jehangir KAramat ishin rintuzzate, në rastin e parë me një pushtim të Gjykatës së Lartë nga ana e aktivistëve partiak.

rritje autoritarizmit dhe korrupsionit të hyra Qeveria e Sharif çoi në një kryengritje të madhe popullore që kulmoi në vitin 1999 në grushtit ushtarak të Përgjithshëm të Shtetit Pervez Musharraf, i cili mori titullin e shefit ekzekutiv dhe të emëruar një Këshill të Sigurisë Kombëtare ajo përbëhet nga tetë anëtarë si një organ qeverisës. Musharraf vonë centralizuar në duart e tij edhe presidencën e vendit duke zgjeruar mandatin deri në vitin 2007 me një referendum të mbajtur në prill 2002.

Në vitin 2004, Musharraf ka filluar një seri hapash për të kthyer kombin për atë që disa demokracia formale, ka premtuar të japë dorëheqjen si shef i ushtrisë deri në fund të vitit 2004. Me gjithë angazhimin e saj formale, 14 tetor, 2004 Pakistani Parlamenti ajo miratoi një ligj që lejonte Musharraf për të mbajtur dy zyra, "për të vazhduar luftën kundër terrorizmit dhe për të mbrojtur integritetin territorial të Pakistanit." Musharraf në fund dha dorëheqjen si shef i forcave të armatosura vetëm pasi Gjykata Supreme e ka vërtetuar rizgjedhjen e tij si President i Republikës së 7 tetor 2007.

Ndërsa reformat e tij ekonomike kanë sjellë disa përfitime, programi i reformave social duket se janë takuar disa rezistencë. Fuqia Musharraf është e kërcënuar nga fondamentalistët islamë, të cilat janë forcuar pas sulmeve të 11 shtatorit 2001 dhe janë veçanërisht i irrituar nga aleanca e ngushtë politik dhe ushtarak të Musharraf me Shtetet e Bashkuara. Ironikisht kjo aleancë është krijuar vetëm pas sulmit në kullat binjake, kur amerikanët kërkuan mbështetje kundër Afganistanit.

Në vitin 2005 një tërmet me magnitudë 7.6 tronditi rajonin e Kashmirit, duke shkaktuar më shumë se 30.000 viktima, nga të cilat shumica e tyre fëmijë.

Në fund të vitit 2007, Pakistani ka qenë skenë e trazirave të ashpra për shkak të situatës së paqëndrueshme politike. Më 27 dhjetor 2007, lideri i partisë opozitare Benazir Bhutto u vra në një sulm pas një miting në qytetin e Ravalpindi.

Më 18 gusht 2008, duke ndjekur akuzat për shkelje të kushtetutës dhe hapjen e mëvonshëm të një procedure të fajësimit, Musharraf njoftoi dorëheqjen e tij duke deklaruar pafajësinë e tij. Pas dorëheqjes së tij si President i funksioneve Republikës ata kanë qenë të ndërmarra nga Presidenti i Senatit Mohammedmian Soomro në përputhje me kushtetutën e Pakistanit. 6 September, 2008 Asif Ali Zardari, ish-burri i Benazir Bhutto, u zgjodh President i ri.

Në vitin 2013, Musharraf kthehet në Pakistan, por është arrestuar; në zgjedhjet e ardhshme, pavarësisht dhunës së talibanëve; Mbizotëron Nawaz Sharif bëhet kryeministër për herë të tretë

Politika e brendshme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zyrtarisht një republikë federale, dhe demokratike intermittently, Pakistani ka pasur një histori të gjatë të diktaturave ushtarake, duke përfshirë General Ayub Khan në vitet gjashtëdhjetë, gjeneral Zia-ul-Haq në vitet tetëdhjetë, dhe gjeneral Pervez Musharraf në vitin 1999. Ajo zgjedhjet e përgjithshme janë mbajtur në tetor të vitit 2002. më 22 maj 2004, Ministror Action Group Commonwealth ka ripranuar në Commonwealth Pakistan, duke njohur zyrtarisht progresin e saj në kthimin në demokraci.

Partitë politike

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dy partitë e mëdha në Pakistan janë Pakistan Peoples Party (Partia Pakistanit Popullore (PPP)) e ish-kryeministrit Benazir Bhuto dhe Pakistan Ligës Muslimane (Q) (Pakistan League Muslim (Q) (PML-Q)), presidenti Pervez Musharraf. Në mesin e partive të tjera të rëndësishme politike të përfshijnë muslimani League Pakistan (N) (PML-N) e ish-kryeministrit Nawaz Sharif, Lëvizja Muttahida Qaumi (Muttahida Lëvizjes Qaumi) (MQM) e ish-emigrantëve nga India në vitin 1947 dhe Partia kombëtare Awami (Awami kombëtare Party) të Pashto. Muttahida Majlis-e-Amal (Këshilli United i Veprimit), një koalicion i partive fetare të krijuara në kundërshtim me Qeverinë dhe zgjedhjen e tij për të mbështetur Shtetet e Bashkuara në luftën kundër terrorizmit.

Historia e fundit politike

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në tetor të vitit 1999, gjenerali Pervez Musharraf përmbysi qeverinë civile pasi ka thënë se kryeministri Nawaz Sharif kishte rrëmbyer një fluturim komercial në të cilën Musharraf po udhëtonte, duke u përpjekur për të parandaluar ulje e tij në Karaçi. Musharraf mori kompetenca ekzekutive. Zgjedhjet lokale u mbajtën në vitin 2000; Musharraf shpalli veten president në vitin 2001.

Pervez Musharraf.

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një referendum kombëtar të mbajtur në prill 2002 ka miratuar emërimin e Musharafit si president, por votimi u pengua nga akuzat e mashtrimit, dhe opozita ka kontestuar fuqishëm legjitimitetin e presidencës Musharraf deri në fitoren e tij në Kolegjin Zgjedhor të Pakistanit në janar 2004 .

Në vitin 2002 ata u mbajtën zgjedhjet parlamentare kombëtare, me Zafarullah Khan Jamali të Ligës së Pakistanit mysliman (PML) i cili fitoi postin e Kryeministrit. Pas më shumë se një vit e betejave politike në të dy dhomat, Musharraf nënshkroi një kompromis me disa nga kundërshtarët e tij parlamentare, duke marrë shumicën e dy të tretave të nevojshme për ndryshimin e Kushtetutës e Pakistanit në dhjetor 2003; grushti i tij i vitit 1999 shteti u legalizua në mënyrë retroaktive, dhe ai u dha mundësinë për të mbetet president nëse plotësohen disa kushte. Një Kolegji Zgjedhor - e cila përbëhej nga Asambleja Kombëtare, Senatit dhe kuvendet krahinore - jepet Musharraf një votëbesim [12] më 1 janar 2004, duke legjitimuar presidencën e tij deri në vitin 2007.

Kryeministri Jamali dha dorëheqjen më 26 qershor 2004. Kreu i PLL Chaudhry Shujaat Hussain u bë ministër i përkohshëm kryeministër, dhe u pasua nga Ministri i Financave dhe ish-nënpresidentit Citibank Shaukat Aziz, i cili u bë Kryeministër më 28 gusht, 2004. Pavarësisht angazhimin e saj formal të japë dorëheqjen si shef i forcave të armatosura, 14 tetor, 2004, parlamenti i Pakistanit miratoi një ligj që lejon Presidenti Musharraf për të mbajtur dy zyra ", për të vazhduar luftën kundër terrorizmit dhe për të mbrojtur integritetin territorial të të Pakistan. "

Më 27 dhjetor 2007, lideri i partisë opozitare Benazir Bhutto u vra në një sulm pas një miting në qytetin e Ravalpindi. Bombarduesi para se të goditur qafën e tij, pastaj gjoks dhe pastaj hodhi veten në erë, duke vrarë njëzet njerëz, më shumë se ish-ministri pakistanez kryeministrit. Më 18 gusht Musharraf ka dhënë dorëheqjen pas nismës së shumicës parlamentare për të vënë atë për të fajësimit për shkelje të kushtetutës. Pas dorëheqjes së Musharafit, funksionet e Presidentit të Republikës janë marrë nga Kryetari i Senatit Mohammedmian Soomro. 6 September, 2008, ai u zgjodh si President i ri i Republikës së Pakistanit Asif Ali Zardari, vejani i Benazir Bhuto.

Gjeografia dhe klima e Pakistanit janë jashtëzakonisht të ndryshme, dhe vendi është shtëpia e një shumëllojshmërie të gjerë të kafshëve të egra.[23] Pakistani mbulon një sipërfaqe prej 881,913 km2, afërsisht e barabartë me sipërfaqet tokësore të kombinuara të Francës dhe Mbretërisë së Bashkuar. Është vendi i 33-të më i madh për nga sipërfaqja e përgjithshme, megjithëse kjo renditje ndryshon në varësi të mënyrës se si numërohet territori i diskutueshëm i Kashmirit. Pakistani ka një vijë bregdetare 1,046 km përgjatë Detit Arabik dhe Gjirit të Omanit në jug[24] dhe kufij tokësorë gjithsej prej 6,774 km: 2,430 km me Afganistanin, 523 km me Kinën, 2,912 km me Indinë dhe 909 km me Iranin.[25] Ajo ndan një kufi detar me Omanin,[26] dhe ndahet nga Taxhikistani nga Korridori Wakhan.[27] Pakistani zë një vend të rëndësishëm gjeopolitikisht në udhëkryqin e Azisë Jugore, Lindjes së Mesme dhe Azisë Qendrore.[28]

Klima ndryshon nga tropikale në të butë, me kushte të thata në jug bregdetar. Ka një sezon musonesh me përmbytje të shpeshta për shkak të reshjeve të dendura dhe një sezon të thatë me reshje dukshëm më të vogla ose aspak. Ka katër stinë të dallueshme në Pakistan: një dimër i freskët dhe i thatë nga dhjetori deri në shkurt; një pranverë e nxehtë dhe e thatë nga marsi deri në maj; sezoni i shirave të verës, ose periudha e musonit jugperëndimor, nga qershori deri në shtator; dhe periudha e musonit në tërheqje të tetorit dhe nëntorit.[29] Reshjet ndryshojnë shumë nga viti në vit, dhe modelet e përmbytjeve alternative dhe thatësirës janë të zakonshme.[30]

Pakistani në fillim të formimit si shtet ka hasur në shumë vështirësi ekonomike. Ndarja e tij prej Indisë jo vetëm që është shprehur në shpërnguljen masive të popullsisë në të dy anët,por kufijtë e kanë ndarë një organizim të dikurshëm unik nacional ekonomik. Me këtë ndarje Pakistani ka fituar 20% të popullsisë , por i kanë takuar vetëm 10% të objekteve industriale e fare pak pasuri natyrore dhe instalime elektroenergjetike. Shteti ka qenë i goditur, sepse kufiri shtetëror midis Pakistanit dhe Indisë ka ndarë rajonet me lëndën e parë të pambukut, të orizit dhe të kallamit të sheqerit prej qendrave industriale të përpunimit. Pjesa më e madhe e popullsisë së shpërngulur myslimane prej Indisë në Pakistan ka qenë agrare, e cila në rrethana të dendësisë së madhe e agrare ia ka vështirësuar pozitën fshatarit. Përkundrazi, popullsisë idiane, e cila është shpërngulur prej Pakistanit në Indi, ka qenë e një strukture tjetër: tregtarë, ekspertët dhe punëtorë të kualifikuar, që në ekonominë e shtetit nuk ka qenë barrë e rëndë.

Pakistani kishte një popullsi prej 213,222,917, sipas rezultateve përfundimtare të Regjistrimit të 2017 të Pakistanit.[31][32][33] Kjo shifër përfshin katër provincat e Pakistanit, Territorin e Kryeqytetit të Islamabadit, Azad Kashmirin dhe Gilgit-Baltistanin. Pakistani është vendi i pestë më i populluar në botë.[34]

Midis viteve 1951 dhe 2017, popullsia e Pakistanit u zgjerua mbi gjashtëfish, duke shkuar nga 33.7 milion në 207.7 milion. Vendi ka një normë rritjeje relativisht të lartë, ndonëse në rënie, të mbështetur nga nivelet e larta të lindjeve dhe normat e ulëta të vdekjeve. Ndërmjet viteve 1998 dhe 2017, norma mesatare vjetore e rritjes së popullsisë ishte +2,40%.

Ndryshimet dramatike sociale kanë çuar në urbanizimin dhe shfaqjen e dy megaqyteteve: Karaçi dhe Lahore. Popullsia urbane e vendit u trefishua midis viteve 1981 dhe 2017 (nga 23.8 milionë në 75.7 milionë), pasi shkalla e urbanizimit të Pakistanit u rrit nga 28.2% në 36.4%. Edhe me këtë, shkalla e urbanizimit të vendit mbetet një nga më të ulëtat në botë, dhe në vitin 2017, mbi 130 milionë pakistanezë (që përbëjnë gati 65% të popullsisë) jetonin në zonat rurale.

Për shkak të shkallës së lartë të lindshmërisë, e vlerësuar në 3.5 në vitin 2022, Pakistani ka një nga popullsitë më të reja në botë. Regjistrimi i vitit 2017 regjistroi se 40.3% e popullsisë së vendit ishte nën moshën 15 vjeç, ndërsa vetëm 3.7% e pakistanezëve ishin të moshës 65 ose më shumë.[35] Mosha mesatare e vendit ishte 19 vjeç,[35] ndërsa raporti i gjinive u regjistrua të ishte 105 meshkuj për 100 femra.[31]

Fetë në Pakistan (regjistrimi i vitit 2017)[36][37][38][39][40]
Religions Percent
Islami
96.47%
Hinduizmi
2.14%
Krishterimi në Pakistan
1.27%
Të tjerë/jofetarë
0.11%

Feja shtetërore në Pakistan është Islami.[41] Liria e fesë është e garantuar nga Kushtetuta e Pakistanit, e cila u siguron të gjithë qytetarëve të saj të drejtën për të shpallur, praktikuar dhe përhapur fenë e tyre që i nënshtrohet ligjit, rendit publik dhe moralit.[42]

Shumica e pakistanezëve janë myslimanë (96,47%), të ndjekur nga hindutë (2,14%) dhe të krishterë (1,27%). Ka edhe njerëz në Pakistan që ndjekin fetë e tjera, të tilla si Sikhizmi, Budizmi, Xhainizmi dhe pakica e Parsit (që ndjekin Zoroastrianizmin). Populli Kalash ruan një identitet dhe fe unike brenda Pakistanit.[43]

Përveç kësaj, disa pakistanezë gjithashtu nuk pohojnë asnjë besim (siç janë ateistët dhe agnostikët) në Pakistan. Sipas regjistrimit të vitit 1998, njerëzit që nuk deklaronin fenë e tyre përbënin 0.5% të popullsisë.

Shoqëria civile në Pakistan është kryesisht hierarkike, duke theksuar etikën kulturore lokale dhe vlerat tradicionale islame që rregullojnë jetën personale dhe politike. Njësia bazë e familjes është familja e zgjeruar,[44] edhe pse për arsye socio-ekonomike ka pasur një tendencë në rritje drejt familjeve bërthamë.[45] Veshja tradicionale për burrat dhe gratë është Shalwar Kameez; pantallonat, xhinset dhe këmisha janë gjithashtu të njohura te meshkujt.[46] Në dekadat e fundit, klasa e mesme është rritur në rreth 35 milionë dhe klasa e lartë dhe e mesme në rreth 17 milionë, dhe pushteti po zhvendoset nga pronarët e tokave rurale në elitat e urbanizuara.[47] Festat pakistaneze, duke përfshirë Fitër Bajrami, Kurban Bajrami, Ramazani, Krishtlindjet, Pashkët, Holi dhe Diwali, janë kryesisht me prejardhje fetare.[44]

Veshjet, artet dhe moda

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Njerëzit me veshje tradicionale në Pahari-Pothwari Neelum District in AJK

Shalwar Kameez është veshja kombëtare e Pakistanit dhe vishet nga burrat dhe gratë në të katër provincat: Panxhab, Sindh, Baloçistan dhe Khyber Pakhtunkhwa dhe Azad Kashmir. Çdo krahinë ka stilin e vet të Shalwar Kameez. Pakistanezët veshin rroba në një gamë ngjyrash dhe modelesh të shkëlqyera dhe në llojin e pëlhurës (mëndafshi, byrynxhyk, pambuk, etj.). Përveç veshjes kombëtare, kostumet dhe kravatat e qepura shtëpiake shpesh vishen nga burrat dhe janë zakon në zyra, shkolla dhe tubime shoqërore.[48]

Industria e modës ka lulëzuar në mjedisin në ndryshim të botës së modës. Që nga krijimi i Pakistanit, moda e tij ka evoluar në faza të ndryshme dhe ka zhvilluar një identitet unik. Sot, moda pakistaneze është një kombinim i veshjes tradicionale dhe moderne dhe është bërë një shenjë e kulturës pakistaneze. Pavarësisht tendencave moderne, format rajonale dhe tradicionale të veshjes kanë zhvilluar domethënien e tyre si një simbol i traditës vendase. Kjo modë rajonale vazhdon të evoluojë në forma më moderne dhe më të pastra. Këshilli i Dizajnit të Modës në Pakistan me seli në Lahore organizon Javën e Modës PFDC dhe Këshilli i Pakistanit të Modës me qendër në Karaçi organizon Javën e Modës në Pakistan. Java e parë e modës në Pakistan u mbajt në nëntor 2009.[49]

E vendosur në bregun e Detit ArabikKaraçi, Port Grand është një nga rrugët më të mëdha ushqimore të Azisë.[50]

Ushqim tradicional

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kuzhina pakistaneze është e ngjashme me atë të rajoneve të tjera të Azisë Jugore, me disa prej saj që kanë prejardhjen nga kuzhinat mbretërore të perandorëve mogul të shekullit të 16-të.[51] Shumica e këtyre pjatave i kanë rrënjët në kuzhinën britanike, indiane, të Azisë Qendrore dhe të Lindjes së Mesme.[52] Ndryshe nga kuzhina e Lindjes së Mesme, gatimi pakistanez përdor sasi të mëdha erëzash. Hudhra, xhenxhefili, shafrani i Indisë, speci djegës i kuq dhe [[garam masala}} përdoren në shumicën e pjatave, dhe gatimi në shtëpi përfshin rregullisht kerri, roti, një bukë e hollë e bërë nga gruri, është një ushqim bazë, që zakonisht shërbehet me kerri, mish, perime dhe thjerrëza. Orizi është gjithashtu i zakonshëm; shërbehet i thjeshtë, i skuqur me erëza dhe në pjata të ëmbla.[28][53]

Lassi është një pije tradicionale në rajonin e Panxhabit. Çaji i zi me qumësht dhe sheqer është i popullarizuar në të gjithë Pakistanin dhe konsumohet çdo ditë nga shumica e popullsisë.[46][54] Sohan halwa është një pjatë e ëmbël popullore nga rajoni jugor i provincës Punjab dhe shijohet në të gjithë Pakistanin.[55]

 1. ^ Burime të ndryshme japin shifra shumë të ndryshme. Vlerësimet bazohen sipas Regjistrimit të 2017 të Pakistanit.[5][6]
 2. ^ "Përfshin të dhëna për territoret pakistaneze të Kashmirit; Azad Kashmir (13,297 km2 or 5,134 sq mi) and Gilgit–Baltistan (72,520 km2 or 28,000 sq mi).[8] Përjashtimi i këtyre territoreve do të prodhonte një shifër sipërfaqe prej 796,095 km2 (307,374 sq mi)."
 1. ^ Minahan, James (2009). The Complete Guide to National Symbols and Emblems [2 volumes] (në anglisht). ABC-CLIO. fq. 141. ISBN 978-0-313-34497-8.
 2. ^ "The State Emblem" (në anglisht). Ministry of Information and Broadcasting, Government of Pakistan. Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2007. Marrë më 18 dhjetor 2013.
 3. ^ "Article: 251 National language" (në anglisht). Marrë më 23 korrik 2018.
 4. ^ Ethnologue 2022.
 5. ^ "Pakistan's population is 207.68m, shows 2017 census result" (në anglisht). 19 maj 2021.
 6. ^ "TABLE 11 – POPULATION BY MOTHER TONGUE, SEX AND RURAL/ URBAN" (PDF). www.pbs.gov.pk (në anglisht). Pakistan Bureau of Statistics. 2021. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 9 prill 2022. Marrë më 12 maj 2022.
 7. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Article_2
 8. ^ "Pakistan statistics" (në anglisht). Geohive. Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2013. Marrë më 20 prill 2013.
 9. ^ "Where is Pakistan?". worldatlas.com (në anglisht). 24 shkurt 2021.
 10. ^ "Pakistan" (në anglisht). The World Factbook. Marrë më 24 shtator 2022.
 11. ^ a b c "World Economic Outlook database: April 2022" (në anglisht). IMF. Marrë më 26 maj 2022.
 12. ^ Report for Selected Countries and Subjects
 13. ^ "Gini Index" (në anglisht). World Bank. Marrë më 12 gusht 2021.
 14. ^ "Human Development Report 2021/2022" (PDF) (në anglisht). Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillimin. 8 shtator 2022. Marrë më 8 shtator 2022.
 15. ^ Loureiro, Miguel (28 korrik 2005). "Driving—the good, the bad and the ugly". Daily Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 janar 2012. Marrë më 6 shkurt 2014.
 16. ^ "Population by Country-CIA World Factbook" (në anglisht). The World Factbook. Marrë më 26 maj 2022.
 17. ^ Coningham, Robin; Young, Ruth (2015), The Archaeology of South Asia: From the Indus to Asoka, c. 6500 BCE – 200 CE (në anglisht), Cambridge University Press Quote: ""Mehrgarh remains one of the key sites in South Asia because it has provided the earliest known undisputed evidence for farming and pastoral communities in the region, and its plant and animal material provide clear evidence for the ongoing manipulation, and domestication, of certain species. Perhaps most importantly in a South Asian context, the role played by zebu makes this a distinctive, localised development, with a character completely different from other parts of the world. Finally, the longevity of the site, and its articulation with the neighbouring site of Nausharo (c. 2800—2000 BCE), provides a very clear continuity from South Asia's first farming villages to the emergence of its first cities (Jarrige, 1984)."
 18. ^ Wright 2009, ff. 1–2:Quote: "The Indus civilisation is one of three in the 'Ancient East' that, along with Mesopotamia and Pharaonic Egypt, was a cradle of early civilisation in the Old World (Childe, 1950). Mesopotamia and Egypt were longer lived, but coexisted with Indus civilisation during its florescence between 2600 and 1900 B.C. Of the three, the Indus was the most expansive, extending from today's northeast Afghanistan to Pakistan and India."
 19. ^ Allchin, Bridget; Allchin, Raymond (1982), The Rise of Civilization in India and Pakistan (në anglisht), Cambridge University Press, fq. 81131, ISBN 978-0-521-28550-6, During the second half of the fourth and early part of the third millennium B.C., a new development begins to become apparent in the greater Indus system, which we can now see to be a formative stage underlying the Mature Indus of the middle and late third millennium. This development seems to have involved the whole Indus system, and to a lesser extent the Indo-Iranian borderlands to its west, but largely left untouched the subcontinent east of the Indus system.
 20. ^ Badian, Ernst (1987), "Alexander at Peucelaotis", The Classical Quarterly (në anglisht), 37 (1): 117–128, doi:10.1017/S0009838800031712, JSTOR 639350, S2CID 246878679
 21. ^ Wynbrandt, James (2009). A Brief History of Pakistan (në anglisht). Infobase Publishing. ISBN 978-0-8160-6184-6.
 22. ^ Spuler, Bertold (1969). The Muslim World: a Historical Survey (në anglisht). Leiden, Netherlands: E.J. Brill. ISBN 90-04-02104-3.
 23. ^ "Land and People" (në anglisht). Ministry of Information, Broadcasting, and National Heritage. Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2015. Marrë më 18 shkurt 2015.
 24. ^ Mughal, F. H. (30 prill 2020). "Time to develop resilience plan for Karachi against rising sea level". Dawn (në anglisht). Marrë më 9 nëntor 2022.
 25. ^ "Pakistan". World Factbook (në anglisht). CIA. Marrë më 13 shkurt 2008.
 26. ^ "Muscat Agreement on the Delimitation of the Maritime Boundary between the Sultanate of Oman and the Islamic Republic of Pakistan, 12 June 2000(1)" (PDF). United Nations (në anglisht). fq. 1. Marrë më 18 gusht 2011.
 27. ^ Edward Wong (27 tetor 2010). "In Icy Tip of Afghanistan, War Seems Remote". The New York Times (në anglisht). Marrë më 4 janar 2012.
 28. ^ a b Yasmeen Niaz Mohiuddin (2006). Pakistan: a global studies handbook (në anglisht). ABC-CLIO. fq. 3, 317, 323–324. ISBN 978-1-85109-801-9.
 29. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura congress
 30. ^ "Pakistan Climate" (në anglisht). Encyclopedia of the Nations. 28 mars 2008. Marrë më 16 mars 2009.
 31. ^ a b "TABLE – 1 AREA, POPULATION BY SEX, SEX RATIO, POPULATION DENSITY, URBAN PROPORTION, HOUSEHOLD SIZE AND ANNUAL GROWTH RATE" (PDF). National.pdf (në anglisht). Pakistan Bureau of Statistics. 19 maj 2021. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 27 shtator 2021. Marrë më 17 tetor 2021.
 32. ^ "STATISTICAL YEAROOK 2020" (PDF). Statistical Yearbook 2020.pdf (në anglisht). AJ&K BUREAU OF STATISTICS PLANNING & DEVELOPMENT DEPARTMENT. 5 janar 2021. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 17 tetor 2021. Marrë më 17 tetor 2021.
 33. ^ "GILGIT-BALTISTAN at a GLANCE 2020" (PDF). Gilgit Baltistan at a Glance New Design.cdr (në anglisht). Government of Gilgit-Baltistan Planning & Development Department Statistical & Research Cell (SRC). 20 janar 2021. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 17 tetor 2021. Marrë më 17 tetor 2021.
 34. ^ "World Population Prospects 2019". World Population Prospects – Population Division – United Nations (në anglisht). United Nations. qershor 2019. Marrë më 8 maj 2022.
 35. ^ a b "TABLE 4 – POPULATION BY SINGLE YEAR AGE, SEX AND RURAL/URBAN" (PDF). Table 04n.pdf (në anglisht). Pakistan Bureau of Statistics. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 24 dhjetor 2021. Marrë më 9 maj 2022.
 36. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura 2017 Census
 37. ^ "Religions in Pakistan" (në anglisht). CIA World Factbook. Arkivuar nga origjinali më 13 qershor 2007. Marrë më 9 korrik 2013.
 38. ^ Curtis, Lisa; Mullick, Haider (4 May 2009). "Reviving Pakistan's Pluralist Traditions to Fight Extremism". The Heritage Foundation. Retrieved 31 July 2011
  - a b c "Religions: Islam 96.0%, other (includes Christian and Hindu, 2% Ahmadiyyah ) 3.6%". CIA. The World Factbook on Pakistan. 2010. Retrieved 28 August 2010.
  - Rohan Bedi, "Have Pakistanis Forgotten Their Sufi Traditions?", International Centre for Political Violence and Terrorism Research at Nanyang Technological University, Singapore, April 2006
 39. ^ "Hindu Population (PK)". Këshilli Hindu i Pakistanit (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 mars 2018. Marrë më 14 mars 2018.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Adresë e papërshtatshme (lidhja)
 40. ^ "Christian Persecution in Pakistan" (në anglisht). Open Doors USA. Arkivuar nga origjinali më 23 dhjetor 2022. Marrë më 5 maj 2023.
 41. ^ "Constitution of Pakistan". Story of Pakistan (në anglisht). Nazaria-e-Pakistan, Part IV. qershor 2003. Arkivuar nga origjinali më 2 tetor 2013. Marrë më 6 tetor 2020.
  - "Religions in Pakistan | PEW-GRF". www.globalreligiousfutures.org (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 janar 2014. Marrë më 14 korrik 2021.
  - Refugees, United Nations High Commissioner for. "World Directory of Minorities and Indigenous Peoples – Pakistan : Christians". Refworld (në anglisht). Marrë më 14 korrik 2021.
  - "Headcount finalised sans third-party audit". The Express Tribune (në anglisht). 26 maj 2018. Marrë më 14 korrik 2021.
 42. ^ "The Constitution of Pakistan, Part II: Chapter 1: Fundamental Rights" (në anglisht). Pakistani.org. Marrë më 22 gusht 2018.
 43. ^ "Pakistan's Forgotten Pagans Get Their Due". Radio Free Europe/Radio Liberty (në anglisht). 19 prill 2017.
 44. ^ a b "Pakistan- Language, Religion, Culture, Customs and Etiquette" (në anglisht). Kwint Essential. Arkivuar nga origjinali më 23 mars 2009. Marrë më 17 mars 2009.
 45. ^ Anwar Alam (2008). "Factors and Consequences of Nuclearization of Family at Hayatabad Phase-II, Peshawar" (PDF). Sarhad J. Agric. (në anglisht). 24 (3). Marrë më 21 prill 2012.
 46. ^ a b Sarina Singh; Lindsay Brow; Paul Clammer; Rodney Cocks; John Mock (2008). Pakistan & the Karakoram Highway (në anglisht). Lonely Planet. fq. 60, 128, 376. ISBN 978-1-74104-542-0.
 47. ^ Irfan Husain (17 prill 2010). "The rise of Mehran man". Dawn (në anglisht). Pakistan News. Arkivuar nga origjinali më 25 nëntor 2010. Marrë më 25 korrik 2010.
 48. ^ Stephanie Koerner; Ian Russell (2010). Unquiet Pasts: Risk Society, Lived Cultural Heritage, Re-designing Reflexivity (në anglisht). Ashgate Publishing, Ltd. fq. 382. ISBN 978-0-7546-7548-8.
 49. ^ Michele Langevine Leiby (25 prill 2012). "In Pakistan, fashion weeks thrive beyond the style capitals of the world". Washington Post (në anglisht). Marrë më 20 prill 2013.
 50. ^ "Port Grand – 2021 Tours & Tickets | All You Need to Know Before You Go (with Photos) – Karachi, Pakistan". Tripadvisor (në anglisht).
 51. ^ Goodwin, William (2002). Pakistan (në anglisht). Lucent Books. fq. 79. ISBN 978-1-59018-218-5. Pakistani food is similar to that of northern India, with a splash of Middle Eastern influence derived from other Muslim cultures over the centuries.
 52. ^ Lee, Jonathan H.X.; Nadeau, Kathleen M. (2011). Encyclopedia of Asian American Folklore and Folklife (në anglisht). ABC-CLIO. fq. 973. ISBN 978-0-313-35066-5. Pakistani cuisine—a fusion of Central Asian, Middle Eastern, Persian, and Indian traditions—is known for being spicy and for its aromatic and flavorful richness.
 53. ^ Kathleen W. Deady (2001). Countries of the world :Pakistan (në anglisht). Capstone Press. fq. 13–15. ISBN 978-0-7368-0815-6.
  - American Geriatrics Society. Ethnogeriatrics Committee (2006). Doorway thoughts: cross-cultural health care for older adults (në anglisht). Jones & Bartlett Learning. fq. 119–120. ISBN 978-0-7637-4355-0.
 54. ^ Tarla Dalal (2007). Punjabi Khana (në anglisht). Sanjay & Co. fq. 8. ISBN 978-81-89491-54-3.
 55. ^ "Sohan Halwa a gift of saints' city" (në anglisht). Dawn.com. 16 dhjetor 2013. Marrë më 28 shkurt 2014.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 Commons: Pakistani – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale