Perandoria Mogule

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Perandoria Mogule
گورکانیان (persisht)
Gūrkāniyān
مغلیہ سلطنت (urdisht)
Mug̱liyah Salṭanat
Perandori

 

 

1526–1540
1555–1857

 

 

 

Mughal
Perandoria Mogule në vitin 1707
Kryeqyteti Agra
(1526–1540; 1555-1571)
Fatehpur Sikri
(1571–1585)
Lahore
(May 1586–1598)
Agra
(1598–1648)
Shahjahanabad, Delhi
(1648–1857)
Gjuhë Turkikja Çagataje (vetëm fillimisht)
Persishtja (gjuha zyrtare dhe e oborrito)[1]
Urdishtja (e folur)
Feja Islami (1526–1857)
Din-i Ilahi (1582–1605)
Qeveria Monarki absolute, shtet unitar
me strukturë federative
Peradnor[2]
 -  1526–1530 Babur (first)
 -  1837–1857 Bahadur Shah II (last)
Periudha historike Koha e hershme moderne
 -  Beteja e Parë e Panipatit 21 prill 1526
 -  Perandoria u ndërpre nga Perandoria Sure 1540-1555
 -  Vdekja e Aurangzebit 3 mars 1707
 -  Rrethimi Delhit 21 shtator 1857
Sipërfaqja
 -  c.1690 - 1707[a] 4.000.000 km² (1.544.409 sq mi)
Popullsia
 -  1650[b] est. 145.000.000 
Valuta Rupi[5]
Sot pjesë e Flamuri Afganistanit
Flamuri Bangladeshit
Flamuri Indisë
Flamuri Pakistanit
 1. ^ Area source:[3]
 2. ^ Population source:[4]
Kujdes: Vlera për parametrin "emri_dhanore"|- style="font-size: 85%;" Kujdes: Vlera e specifikuar për "kontinenti"

Perandoria Mogule (urdisht: مغلیہ سلطنت‎, Mug̱ẖliyah Salṭanat),[6] të vetënjohur si Gurkanija ose Gurkani (persisht: گورکانیان, Gūrkāniyān, që do të thotë "dhëndër"),[7] ishte një perandori në subkontinentin Indian, e themeluar dhe e udhëhequr nga një dinasti myslimane e persianizuar[8][9] me origjinë çagataje turko-mongole[10][11][12] që përfshinte një pjesë të madhe të subkontinentit Indian dhe Afganistanit.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Conan, Michel (2007). Middle East Garden Traditions: Unity and Diversity : Questions, Methods and Resources in a Multicultural Perspective, Volume 31. Washington, D.C.: Dumbarton Oaks Research Library and Collection. fq. 235. ISBN 978-0-88402-329-6. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ The title (Mirza) descends to all the sons of the family, without exception. In the Royal family it is placed after the name instead of before it, thus, Abbas Mirza and Hosfiein Mirza. Mirza is a civil title, and Khan is a military one. The title of Khan is creative, but not hereditary. pg 601 Monthly magazine and British register, Volume 34 Publisher Printed for Sir Richard Phillips, 1812 Original from Harvard University
 3. ^ Taagepera, Rein (1997). "Expansion and Contraction Patterns of Large Polities: Context for Russia". International Studies Quarterly. 41 (3): 500. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Colin McEvedy; Richard Jones (1978). Atlas of World Population History. New York: Facts on File. fq. 148. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Richards, James (26 janar 1996). The Mughal Empire. Cambridge University Press. fq. 73–74. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Balfour, E.G. (1976).
 7. ^ Zahir ud-Din Mohammad (10 September 2002).
 8. ^ John Walbridge.
 9. ^ John Barrett Kelly.
 10. ^ Richards, John F. (1995), The Mughal Empire, Cambridge University Press, fq. 6, ISBN 978-0-521-56603-2 Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Schimmel, Annemarie (2004), The Empire of the Great Mughals: History, Art and Culture, Reaktion Books, fq. 22, ISBN 978-1-86189-185-3 Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Balabanlilar, Lisa (15 janar 2012), Imperial Identity in Mughal Empire: Memory and Dynastic Politics in Early Modern Central Asia, I.B.Tauris, fq. 2, ISBN 978-1-84885-726-1 Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)