Jump to content

Emblema shtetërore të Pakistanit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Emblema shtetërore (stema) e Pakistanit

Stema ose emblema shtetërore e Pakistanit u miratua në vitin 1954[1] dhe simbolizon themelin ideologjik të Pakistanit, bazën e ekonomisë së tij, trashëgiminë kulturore dhe parimet e tij udhëzuese.[2]

Katër pjesët përbërëse të stemës janë një kreshtë gjysmëhëne dhe ylli mbi një skarë, e cila është e rrethuar nga një kurorë, poshtë së cilës është një rrotull.[2] Kreja dhe ngjyra e gjelbër e stemës konsiderohen si simbole tradicionale të Islamit. Mburoja e ndarë në qendër tregon pambukun, grurin, çajin dhe jutën, të cilat ishin të korrat kryesore të Pakistanit në kohën e pavarësisë dhe janë paraqitur në një formë prerjeje dhe nënkuptojnë si bazën kryesore bujqësore për rëndësinë e ekonomisë së kombit.[2] Kurora me lule, që rrethon mburojën, është Jasminum officinale (lulja kombëtare) dhe përfaqëson dizajnet me lule të përdorura në artin tradicional Mughal dhe thekson trashëgiminë kulturore të Pakistanit.[2] Rrotulla që mbështet mburojën përmban moton kombëtare në urdu, "Īmān, Ittiḥād, Naẓm", e cila lexon nga e djathta në të majtë: (ایمان، اتحاد، نظم), e përkthyer si "Besimi, Bashkimi, Disiplina" të cilat synohen si udhërrëfyes. parimet për Pakistanin. Kjo logo është projektuar nga Maraj Muhammad student i Kolegjit Kombëtar të Arteve.[3]

Emblema të tjera në Pakistan

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emblema e dikurshme e shtetit (1947-1954)

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emblemat e organeve kombëtare

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emblemat rajonale

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emblemat e dikurshme rajonale

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ "State Emblem of Pakistan". pakistan786.tripod.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2014-12-19.
  2. ^ a b c d "The State Emblem" (në anglisht). Ministry of Information and Broadcasting, Government of Pakistan. Arkivuar nga origjinali më 2007-07-01. Marrë më 2007-11-29.
  3. ^ "کیا پاکستان کا قومی لوگو تیسری بار تبدیل کرنا مناسب ہو گا؟" (në urduisht). 13 maj 2021.