Jump to content

Panxhab, Pakistan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Punjab
پنجاب
Xhamia Badshahi në Lahore
Xhamia Badshahi në Lahore
Location of Punjab
Popullsia
 • Gjithsej101.391.000
Faqja zyrtarewww.punjab.gov.pk

Punjab (Urdu: پنجاب) është provinca e dytë më e madhe sipas sipërfaqes pas Balochistan me 205,344 kilometra katrorë. Kufizohet me Sindin në jug, me Balochistan në jugperëndim dhe me Khyber Pakhtunkhwa në perëndim. Afër 60% të popullsisë të Pakistanit jetojnë në Punjab.

97.21% të popullsisë së Punjabit janë muslimanë, shumica e muslimanëve janë sunni dhe hanefi dhe pakica janë shia. 2.31% të popullësisë janë krishterë.

Qytetet të mëdhaja

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Lista e qyteteve të mëdhaja në Punjab
Vendi Qyteti population_total
1 Lahore 14,500,000
2 Faisalabad 7,380,000
3 Rawalpindi 5,891,656
4 Multan 5,206,481
5 Gujranwala 4,769,090
6 Sargodha 4,557,514
7 Bahawalpur 2,443,929
8 Sialkot 1,910,863
9 Sheikhupura 426,980
10 Jhang 372,645
11 Gujrat 530,645
12 Dera Ghazi Khan 630,645
Kjo lista e qyteteve është sipas popullsisë urbane