Jump to content

Gjuha urdu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gjuha urdu (اردو, urdū), i njohur në nivel lokal tek folësit e tij si Gjuha Lashkari لشکری[1], është një gjuhë indoevropiane, pjesë e familjes së gjuhëve indoariane. Gjuha urdu u zhvillua në Azinë Jugore, në periudhën nga viti 1200 deri në vitin 1800, gjatë kohës së Sulltanatit të Delhit dhe Perandorisë mogule, nën ndikimin e persishtes, turqishtes dhe arabishtes.

citate[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Aijazuddin Ahmad (2009). Geography of the South Asian Subcontinent: A Critical Approach. Concept Publishing Company. fq. 120–. ISBN 978-81-8069-568-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)