Jump to content

Sind

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sind(Sindhī: سنڌ, Urdū: سندھ ) është një nga katër provincat e Pakistanit. Zonat fqinje janë Baluxhistani në perëndim dhe në veri, Punxhabi në veri, Raxhaastani (Indi) në lindje dhe Deti Arabik dhe Gujarat (Indi) në jug.


Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Official


 Commons: Sind – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale