Pashtunët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Njerëz vendas të rajonit të Pashtunistanit

Pashtunët (në gjuhët pashto: پښتانه‎ Paxtānə), të njohur historikisht nga eksonimet afganë (persisht: افغان, Afğān)[1][2][3] dhe patanë (në gjuhën hindu dhe urdu: पठान, پٹھان, Paṭhān),[4][5] janë një grup etnik me popullsi në Afganistan dhe Pakistan.[6] Ata në përgjithësi klasifikohen si Iranianë lindorë sipas etno-gjuhësisë, të cilët përdorin gjuhën pashto. Shpesh karakterizohen si racë luftëtare, historia e të cilëve është e përhapur në mesin e vendeve të ndryshme të Azisë Qendrore dhe Jugore, duke u përqëndruar tradicionalisht në Afganistanin mesjetar.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Afghan and Afghanistan". Abdul Hai Habibi. alamahabibi.com. 1969. Marrë më 24 tetor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Muhammad Qasim Hindu Shah (Firishta). "History of the Mohamedan Power in India". Persian Literature in Translation. Packard Humanities Institute. Arkivuar nga origjinali më 11 shkurt 2009. Marrë më 10 janar 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Afghanistan: Glossary". British Library. Arkivuar nga origjinali më 10 korrik 2018. Marrë më 15 mars 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ James William Spain (1963).
  5. ^ Pathan.
  6. ^ "Ethnic map of Afghanistan" (PDF). Thomas Gouttierre, Center For Afghanistan Studies, University of Nebraska at Omaha; Matthew S. Baker, Stratfor. National Geographic Society. 2003. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 27 shkurt 2008. Marrë më 24 tetor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)