Karaçi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Karachi
کراچی‎
Qytet
Njohur si Qyteti i Dritave
noform
Muzeu kombëtar në Karachi
Vendndodhja
Karachi is located in Pakistani
Karachi
Karachi

Koordinatat: 24°51′36″V 67°0′36″L / 24.86000°V 67.01000°L / 24.86000; 67.01000

Administrimi
Shteti Flamuri Pakistani
Provinca Sind
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 3.527 km2
Lartësia 8 m (m.n.d.)
Popullsia 24,300,000 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore PKT (UTC+05:00)
Kodi Postal 74XXX – 75XXX
Prefiksi (+92) 21
Koordinatat 24° 51′ 36″ Veri

67° 0′ 36″ Lindje

Faqja Zyrtare www.kmc.gos.pk

Karachi (Arabisht: کراچی‎) është qyteti më i madh dhe më i populluar në Pakistan. Sipas popullsisë, Karachi është qyteti i 7-të më i madh. Karachi është kreqyteti i provincës së Sindit.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karachi konsiderohet si qyteti më i nxehtë në planet. Temperatura më e lartë e regjistruar ishte më 9 maj 1938 me 48 °C. Temperatura më e ulët e regjistruar ishte më 21 janar 1934 me 0 °C.

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkollat në Karachi ndahet në pesë nivele: shkolla fillore nga klasa e parë deri në klasën e pestë, shkolla e mesme nga klasa e gjashtë deri në klasë e tetë, gjimnazi nga klasa e nëntë deri në klasën e dhjetë, shkolla e ndërmjetme nga klasa e njëmbëdhjetë deri në klasën e dymbëdhjetë dhe programet e universitetit.

Veshjet kombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Veshja kombëtare e Karachit është Shalwar Qameez, e cilat gratë dhe burrat e veshin këtë veshje në Pakistan dhe Afganistan. Shalwar janë pizhame si pantallona. Këmbët janë të gjerë lartë dhe të gushtë poshtë. Qammez është këmishë e madhe.