Jump to content

Holi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Foto e një familje duke festuar Holin

Holi (Sanskrit: होली Holī) është festival i cili mbahet në Nepal dhe Indi. Kjo festival njihet ndryshe si festivali i ngjyrave ose "festivali i dashurisë".[1][2] Kjo festivalë do të thotë fitoren e mirës ndaj së keqës, fillimin e pranverës, fundin e dimrit, ditët tjera festive për t'u takuar me njërin-tjetrin, qeshje, falje dhe rregullim mes shoqërive të thyer. Zgjatë për dy ditë duke filluar në Purnima (ditën e Hënës së Plotë), i bie në muajin Falgun, i cili është mes muajit shkurt dhe mesin e muajit mars sipas kalendarit Gregorian. Në vitet e sotshme, festivali është përhapur edhe në pjesët e Evropës, Amerikës Veriore si festë i dashurisë dhe ngjyrës.[3][4][5]

Festivali në shtete tjera

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ The New Oxford Dictionary of English (1998) ISBN 0-19-861263-X - p.874 "Holi /'həʊli:/ noun a Hindu spring festival ...".
  2. ^ McKim Marriott (2006). John Stratton Hawley and Vasudha Narayanan (red.). The Life of Hinduism. University of California Press. fq. 102. ISBN 978-0-520-24914-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!), Quote: "Holi, he said with a beatific sigh, is the Festival of Love!"
  3. ^ A Spring Celebration of Love Moves to the Fall — and Turns Into a Fight Gabriele Steinhauser, The Wall Street Journal (3 October 2013)
  4. ^ Holi Festivals Spread Far From India The Wall Street Journal (2013)
  5. ^ Holi Festival of Colours Visit Berlin, Germany (2012)