Karolina e Veriut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Karolina e Veriut
North Carolina
Shtet i SHBA-së
Emblema_figuraFlag of North Carolina.svg
noform
Ndërtesa e Parlamentit të Karolinës së Veriut
Të dhëna kryesore
Quhet ndryshe Tar Heel State
Moto e shtetit Esse quam videri
Kryeqyteti Raleigh
Qyteti më i madh Charlotte
Qeverisja
Guvernator Pat McCrory
Senatorë Richard Burr
Kay Hagan
Sipërfaqja
Sipërfaqja 139.390 km2
Renditja në SHBA: i 28-ti
Popullsia
Popullsia 9.656.401 banorë
Renditja në SHBA: i 10-ti
Dendësia 76.5 banorë/km2
Gjeografia
Zona kohore Lindore: UTC-5/-4
Pika më e lartë Mali Mitchell 2.037 m
Pika më e ulët Oqeani Atlantik 0 m
Anëtarësia në SHBA
Anëtarësimi në SHBA 21 nëntor 1789
Renditja në SHBA: i 12-ti
Të dhëna të tjera
Faqja Zyrtare www.nc.gov

Karolina e Veriut (anglisht: North Carolina) është një nga 50 shtetet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës që ndodhet në juglindje të vendit. Kryeqytet i Karolinës së Veriut është Raleigh, ndërsa qyteti më i madh është Sharlot. Karolina e Veriut kufizohet me Karolinën e Jugut dhe Xhorxhian në jug, Tenesin në perëndim dhe Virxhinian në veri. Në lindje laget nga Oqeani Atlantik. Karolina e Veriut është shteti i 28 për nga sipërfaqja dhe i 10-i për nga popullsia nga 50 shtetet e SHBA-së. Karolina e Veriut njihet si "Shteti i Thembrës Bituminoze" (Tar Heel State) dhe "Shteti i Vjetër Verior" (Old North State).

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

North Carolina kufizohet nga Karolina e Jugut në jug, Xhorxhia në jugperëndim, Tenesi në perëndim, Virxhinia në veri, dhe Oqeani Atlantik në lindje.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]