Raleigh, North Carolina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Raleigh, North Carolina
Anglisht : City of Raleigh
qytet
noform
Downtown Raleigh
Stema_figuraFlag of Raleigh.svg
Vendndodhja
Raleigh, North Carolina is located in SHBA
Raleigh, North Carolina
Raleigh, North Carolina

Koordinatat: 35°46′50″V 78°38′20″P / 35.78056°V 78.63889°P / 35.78056; -78.63889

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal North Carolina
Qarku Wake, Durham
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 375 km2
 •  tokësore 369 km2
 •  ujore 2.5 km2
Lartësia 96 m (m.n.d.)
Popullsia 431746 banorë (2014)
Dendësia 1170.04 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1792
Zona Kohore Eastern (EST)-5
Verore EDT-4
Kodi Postal 276xx
Prefiksi 919, 984
Koordinatat 35° 46′ 50″ Veri

78° 38′ 20″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.raleighnc.gov

Raleigh, North Carolina (City of Raleigh) është një qytet në qarkun Wake, Durhamshtetit federal North Carolina, SHBA. Në Raleigh, North Carolina jetojnë 431746 banorë (2014)[1]</ref>, dhe dendësia e popullisë është 1170.04 banor/km2 (3023.4 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 375 km2 (144.8 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 96 m (315 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Annual Estimates of the Population of Metropolitan and Micropolitan Statistical Areas: April 1, 2000 to July 1, 2008". 2008 Population Estimates. United States Census Bureau, Population Division. 1 korrik 2009. Arkivuar nga origjinali origjinali (CSV) më 23 prill 2009. Marrë më korrik 2, 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Raleigh, North Carolina – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale