Dakota e Veriut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dakota e Veriut
North Dakota
Shtet i SHBA-së
Flamuri_figura
noform
Ndërtesa e Parlamentit të Dakotës së Veriut
Të dhëna kryesore
Quhet ndryshe Peace Garden State
Moto e shtetit Liberty and Union
Kryeqyteti Bismarck
Qyteti më i madh Fargo
Qeverisja
Guvernator Doug Burgum
Senatorë John Hoeven
Heidi Heitkamp
Sipërfaqja
Sipërfaqja 183.272 km2
Renditja në SHBA: i 19-ti
Popullsia
Popullsia (2012) 699.628 banorë
Renditja në SHBA: i 48-ti
Dendësia 3,83 banorë/km2
Gjeografia
Zona kohore Qendrore: UTC-6/-5
Pika më e lartë 1.069 m
Pika më e ulët 229 m
Anëtarësia në SHBA
Anëtarësimi në SHBA 2 nëntor 1889
Renditja në SHBA: i 39-ti
Të dhëna të tjera
Faqja Zyrtare www.nd.gov

North Dakota (ND; sqt. Dakota e veriut) është një nga 50 Shtetet e SHBA-së. North Dakota shtrihet në veri të SHBA-së, në kufi me Kanadanë.

North Dakota ka një sipërfaqe prej 183.119 km² dhe një popullsi prej 640.000 banor (95 % të bardhë, 4 % indianë dhe 1 % të tjerë). Kryeqyteti është Bismarck.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]