Jump to content

Mejn

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Maine
Shteti i Maine
Nofka(t): 
"The Pine Tree State"
"Vacationland"[1]
Parimet: 
"Dirigo"
(Latinishtja për "unë udhëheq", "unë udhëzoj" ose "unë drejtoj")
Himni: "State of Maine"
Harta e Shteteve të Bashkuara me Maine të theksuar
Harta e Shteteve të Bashkuara me Maine të theksuar
VendiShtetet e Bashkuara
Para shtetësisëDistrikti i Maine (Massachusetts)
U pranua në BashkimMarch 15, 1820 (23rd)
KryeqytetiAugusta
Qyteti më i madhPortland
Metroja më e madhe dhe zonat urbanePortland i Madh
Qeveria
 • GuvernatoriJanet Mills (D)
 • Presidenti i SenatitTroy Jackson (D)[nb 1]
LegjislaturaLegjislatura e Maine
 • Dhoma e sipërmeSenati
 • Dhoma e ulëtDhoma e Përfaqësuesve
GjyqësoriGjykata e Lartë Gjyqësore e Maine
Senatorët amerikanSusan Collins (R)
Angus King
Delegacioni i Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA1. Chellie Pingree (D)
2. Jared Golden ([D) (lista)
Sipërfaqja
 • Gjithsej35.385 sq mi (91.646 km2)
 • Sipërfaqe tokësore30.862 sq mi (80.005 km2)
 • Sipërfaqe ujore4.523 sq mi (11.724 km2)  13.5%
Sipërfaqja vendi39-të
Dimensionet
 • Gjatësia320 mi (515 km)
 • Gjerësia205 mi (330 km)
Lartësia mbidetare
600 ft (180 m)
Lartësia më e lartë5.270 ft (1.606,4 m)
Lartësia më e ulët0 ft (0 m)
Popullsia
 (2019)
 • Gjithsej1.344.212
 • Vendi42-të
 • Dendësia43,8/sq mi (16,9/km2)
 • Dendësia vendi38-të
 • Të ardhurat mesatare shtëpiake
$56.277[3]
 • Të ardhurat vendi
35-të
Emri i banorëveMainer
  • Maine-iac (bisedor)[4]
Gjuha
 • Gjuha zyrtareS'ka[nb 2]
 • Gjuhët e folura
Zona kohoreUTC−05:00 (Lindore)
 • Verës (DST)UTC−04:00 (EDT)
Shkurtesa USPS
ME
Kodi ISO 3166US-ME
Shkurtesa tradicionaleMe.
Gjerësia gjeografike42° 58′ N to 47° 28′ N
Gjatësia gjeografike66° 57′ W to 71° 5′ W
Faqja zyrtarewww.maine.gov
image_skyline nga Augusta

Maine (shqiptohet: Mejn) është një shtet në rajonin e Anglisë së ReShteteve të Bashkuara, që kufizohet nga New Hampshire në perëndim; Gjiri i Maine në juglindje; dhe provincat kanadezeNew Brunswick dhe Kebekut në verilindje dhe veriperëndim. Maine është shteti i 12-të më i vogël për nga sipërfaqja, i 9-ti më pak i populluar, i 13-ti më pak i populluar dhe më rurali[5] nga 50 shtetet e SHBA-së. Është gjithashtu shteti më verilindor midis Shteteve të Bashkuara të afërt, shteti më verior në lindje të Liqeneve të Mëdha, i vetmi shtet emri i të cilit përbëhet nga një rrokje e vetme dhe i vetmi shtet që kufizohet saktësisht me një shtet tjetër amerikan. Qyteti më i populluar në Maine është Portland, ndërsa kryeqyteti i tij është Augusta.

Maine ka qenë tradicionalisht i njohur për brigjet e saj të dehura, shkëmbore të Oqeanit Atlantik dhe bregdetit; male me kontur të qetë; brendësi me pyje të mëdha; rrugët piktoreske ujore; dhe boronicat e tij të egra me shkurre të ulëta dhe kuzhinën e ushqimeve të detit, veçanërisht karavidhe dhe molusqe. Në vitet e fundit, bregdeti dhe Down East Maine, veçanërisht në afërsi të Portland, janë shfaqur si një qendër e rëndësishme për ekonominë krijuese, e cila gjithashtu po sjell gentrifikimin.

Vendbanimi i parë evropian në zonë ishte nga francezët më 1604 në ishullin Saint Croix, i themeluar nga Pierre Dugua, Sieur de Mons. Vendbanimi i parë anglez ishte kolonia jetëshkurtër Popham, e krijuar nga Kompania Plymouth më 1607. Një numër vendbanimesh angleze u krijuan përgjatë bregut të Maine në vitet 1620, megjithëse klima e ashpër dhe konflikti me indigjenët vendase shkaktoi shumë të dështojnë.

Ndërsa Maine hyri në shekullin e 18-të, vetëm një gjysmë duzinë vendbanimesh evropiane kishin mbijetuar. Forcat besnike dhe patriote luftuan për territorin e Maine gjatë Revolucionit Amerikan. Gjatë Luftës së 1812, rajoni kryesisht i pambrojtur lindor i Maine u pushtua nga forcat britanike me synimin për ta aneksuar atë në Kanada nëpërmjet Kolonisë së Irlandës së Re, por u kthye në Shtetet e Bashkuara pas ofensivave të dështuara britanike në kufirin verior, në mes të Atlantiku dhe jugu, të cilat prodhuan një traktat paqeje që rivendosi kufijtë e paraluftës. Maine ishte pjesë e Komonuelthit të Massachusetts deri në vitin 1820 kur votoi për t'u shkëputur nga Massachusetts për t'u bërë një shtet më vete. Më 15 mars 1820, sipas Kompromisit të Mizurit, ai u pranua në Bashkim si shteti i 23-të.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Në rast të një vendi vakant në zyrën e Guvernatorit, Presidenti i Senatit të Shtetit është i pari në radhë për trashëgimi.
  2. ^ Maine nuk ka ndonjë gjuhë zyrtare. Të dyja, anglishtja dhe frëngjishtja konsiderohen si gjuhët de facto të shtetit. Frëngjishtja në veçanti mbrohet ligjërisht dhe njihet si gjuha e pakicës në Maine. Maine (së bashku me Luizianën) konsiderohet një pjesë e botës frankofone dhe përbën popullsinë më të madhe frëngjishtfolëse në Shtetet e Bashkuara.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Maine for Vacation". USA Today (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 nëntor 2013. Marrë më 5 gusht 2013.
  2. ^ a b "Elevations and Distances in the United States" (në anglisht). Shërbimi i Gjeologjik në Shtetet e Bashkuara. 2001. Arkivuar nga origjinali më 15 tetor 2011. Marrë më 21 tetor 2011.
  3. ^ "Median Annual Household Income". The Henry J. Kaiser Family Foundation (në anglisht). 22 shtator 2017. Marrë më 9 dhjetor 2016.
  4. ^ "What do you call a person from one of the States of the USA?". The Geography Site (në anglisht). Marrë më 2 nëntor 2021.
  5. ^ Wickenheiser, Matt (2012-03-26). "Census: Maine most rural state in 2010 as urban centers grow nationwide". Bangor Daily News (në anglisht). Marrë më 2021-09-20.