Nebraska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nebraska
Nebraska
Shtet i SHBA-së
Emblema_figuraFlag of Nebraska.svg
noform
Ndërtesa e Parlamentit të Nebraskës
Të dhëna kryesore
Quhet ndryshe Cornhusker State
Moto e shtetit Equality Before the Law (Barazi përpara ligjit)
Kryeqyteti Lincoln
Qyteti më i madh Omaha
Qeverisja
Guvernator Dave Heineman
Senatorë Mike Johanns
Deb Fischer
Sipërfaqja
Sipërfaqja 200.520 km2
Renditja në SHBA: i 16-ti
Popullsia
Popullsia (2012) 1.855.525 banorë
Renditja në SHBA: i 37-ti
Dendësia 9,25 banorë/km2
Gjeografia
Zona kohore Qendrore: UTC-6/-5
Pika më e lartë Mali Mitchell 2.037 m
Pika më e ulët Oqeani Atlantik 0 m
Anëtarësia në SHBA
Anëtarësimi në SHBA 1 mars 1867
Renditja në SHBA: i 37-ti
Të dhëna të tjera
Faqja Zyrtare www.nebraska.gov

Nebraska është një Shtet Federal në perëndimin e mesëm të ShBA.

Geografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nebraska kufizohët me South Dakota në veri; Iowa dhe Missouri në lindje, pastaj me liqenin Missouri; Kansasin në jug; me Coloradon në jugperëndim, dhe me Wyoming në perëndim. Qyteti më i madhi të Nebraskës është Omaha; ndërsa kryeqyteti i saj është Lincoln. Nebraska ndahët në 93 konte.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]