Pensilvania

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pensilvania
Pennsylvania
Shtet i SHBA-së
Emblema_figuraFlag of Pennsylvania.svg
noform
Ndërtesa e Parlamentit të Pensilvanisë
Të dhëna kryesore
Quhet ndryshe Keystone State
Moto e shtetit Virtue, Liberty and Independence
Kryeqyteti Harrisburg
Qeverisja
Guvernator Tom Corbett
Senatorë Bob Casey, Jr.
Pat Toomey
Sipërfaqja
Sipërfaqja 119.283 km2
Renditja në SHBA: i 33-ti
Popullsia
Popullsia 12.742.886 banorë
Renditja në SHBA: i 6-ti
Dendësia 110 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Faqja Zyrtare www.pa.gov

Pensilvania ose Pensilvanja (lat. për „Penns Waldland“) është shtet federal në lindje të ShBA, që u emërtua sipas William Penn. Në lindje kufizohet me New Jersey, në juglindje me Delaware, në jug me Maryland, në jugperëndim me West Virginia, në perëndim mee Ohio dhe në veri me New York dhe me liqenin Erie.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pennyslvania është 170 milje (274 km) veri tek jugu dhe 283 milje (455 km) lindje tek perëndimi. Pennyslvania ka sipërfaqe me 46,055 milje katrorë, është shteti i 33-të prej shteteve të SHBA-së. Kufijtë e Pennyslvania ka gjashtë shtete: New York në veri, New Jersey në lindje, Delaware në juglindje, Maryland në jug, West Virginia në jugperëndim dhe Ohio në perëndim. Pennyslvania është i vetmi shtet i cili nuk ka kufi me Oqeanin Antlatik.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klima në botë

Klima e Pennyslvanies është topografike që dmth se ka klimë të ndryshme. Qyteti më i madh në Pennyslvania është Philadelphia, dhe ka klimatikë subtropikale.

Temperatura të larta dhe të ulëta në qytete të ndryshme (në °F)
Qytet janar shkurt Mars prill May qershor korrik gusht shtator tetor nëntor dhjetor
Scranton 33/19 37/21 46/28 59/38 70/48 78/56 82/61 80/60 72/52 61/41 49/33 38/24
Erie 34/21 36/21 44/27 56/38 67/48 76/58 80/63 79/62 72/56 61/45 50/37 38/27
Pittsburgh 36/21 39/23 49/30 62/40 71/49 79/58 83/63 81/62 74/54 63/43 51/35 39/25
Harrisburg 37/23 41/25 50/33 62/42 72/52 81/62 85/66 83/64 76/56 64/45 53/35 41/27
Philadelphia 40/26 44/28 53/34 64/44 74/54 83/64 87/69 85/68 78/60 67/48 56/39 45/30
Allentown 36/20 40/22 49/29 61/39 72/48 80/58 84/63 82/61 75/53 64/41 52/33 40/24

Gjuha[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

10 gjuhët në Pennyslvania (përveç anglishtes)
Gjua=ha Përqindja e popullatës
Spanjisht 4.09%
Gjermanishtja 0.87%
Kinezishtja (duke përfshirë gjuhën madarine) 0.47%
Italishtja 0.43%
Frëngjisht 0.34%
Rusishtja dhe gjuha vietnameze 0.29%
Gjuha koreane 0.25%
Polonishtja 0.21%
Arabishtja 0.20%
Hindi 0.17%

Religjioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas vitit 2012, 40% e njerëzve në Pennyslvania janë fetarë, ndërsa 32% janë të pa fe.