Harrisburg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Harrisburg
Harrisburg
Qytet
Harrisburg, Pennsylvania photomontage.JPG
Skeda:SHBA
Population
 • Total(2.010) 49,528
Websitewww.harrisburgpa.gov
Vendodhja e Harrisburgut në Pensilvani


Harrisburg është kryeqyteti i Pensilvanisë. Sipas regjistrimit të vitit 2010, qyteti kishte një popullsi prej 49.528 banorë, duke qërë kështu qyteti i nëntë më i madh në Pensilvani. Harrisburg është edhe qendra e qarkut Dauphin dhe shtrihet në bregun lindor të lumit Susquehanna, 169 km në perëndim-veriperëndim të Filadelfias.