Harrisburg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Harrisburg
Harrisburg
Qytet
noform
Vendndodhja
Harrisburg is located in SHBA
Harrisburg
Harrisburg

Koordinatat: 40°16′11″V 76°52′32″P / 40.26972°V 76.87556°P / 40.26972; -76.87556

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Pennsylvania
Qarku Dofin
Kryetari i Bashkisë Linda D. Thompson
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 26,9 km2
Lartësia 98 m (m.n.d.)
Popullsia (2010) 49.528 banorë
Dendësia 2.361 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1791
Zona Kohore UTC-5
Verore UTC-4
Prefiksi 717
Koordinatat 40° 16′ 11″ Veri

76° 52′ 32″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.harrisburgpa.gov
Vendodhja e Harrisburgut në Pensilvani


Harrisburg është kryeqyteti i Pensilvanisë. Sipas regjistrimit të vitit 2010, qyteti kishte një popullsi prej 49.528 banorë, duke qërë kështu qyteti i nëntë më i madh në Pensilvani. Harrisburg është edhe qendra e qarkut Dauphin dhe shtrihet në bregun lindor të lumit Susquehanna, 169 km në perëndim-veriperëndim të Filadelfias.