Gjuha koreane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Korean
RajoniKore e jugut,Kore e veriut
Familje gjuhësore
Default
  • Gjuha koreane
Statusi zyrtar
Gjuhë zyrtare në
koreanishtja
Kodet gjuhësore
ISO 639-3

Gjuha koreane është gjuha zyrtare në Korenë e veriut dhe në Korenë e jugut. Në secilin nga këto dy shtete ka forma të ndryshme të standardizuara. Rreth 80 milion njerëz në botë flasin koreanisht.[1]


  1. ^ Summary by language size, table 3 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!).