Uajoming

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Uajoming
Wyoming
Shtet i SHBA-së
Emblema_figuraFlag of Wyoming.svg
noform
Ndërtesa e Parlamentit të Uajoming
Të dhëna kryesore
Quhet ndryshe Equality State
Moto e shtetit Equal Rights
Kryeqyteti Cheyenne (njëkohësisht qyteti më i madh)
Qeverisja
Guvernator Matt Mead
Senatorë Mike Enzi
John Barrasso
Sipërfaqja
Sipërfaqja 253.348 km2
Renditja në SHBA: i 10-ti
Popullsia
Popullsia 568.158 banorë
Renditja në SHBA: i 50-ti
Dendësia 2.26 banorë/km2
Gjeografia
Zona kohore Malore: UTC-7/-6
Pika më e lartë Gannett Peak 4209 m
Pika më e ulët Lumi Belle Fourche 945 m
Anëtarësia në SHBA
Anëtarësimi në SHBA 10 korrik 1890
Renditja në SHBA: i 44-ti
Të dhëna të tjera
Shkurtimisht WY
Faqja Zyrtare www.wyoming.govWyoming (shqiptohet "uajoming") është një nga 50 shtetet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Wyoming renditet i dhjeti ne SHBA për nga sipërfaqja dhe është shteti më pak i populluar në SHBA me një popullsi prej 563 600 banorë (2010). Kryeqytet i Wyoming është Cheyenne.


Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]