Kolorado

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kolorado
Colorado
Shtet i SHBA-së
Emblema_figuraFlag of Colorado.svg
noform
Ndërtesa e Parlamentit të Kolorados
Të dhëna kryesore
Kryeqyteti Denver njëkohësisht qyteti më i madh
Qeverisja
Guvernator John Hickenlooper
Senatorë Mark Udall
Michael Bennet
Sipërfaqja
Sipërfaqja 269.837 km2
Renditja në SHBA: i 8-ti
Popullsia
Popullsia (2012) 5.187.582 banorë
Renditja në SHBA: i 22-ti
Dendësia 19 banorë/km2
Gjeografia
Zona kohore Malore: UTC-7/-6
Pika më e lartë Mali Elbert 4.401 m
Pika më e ulët Lumi Arikaree 1011 m
Anëtarësia në SHBA
Anëtarësimi në SHBA 1 gusht 1876
Renditja në SHBA: i 38-ti
Të dhëna të tjera
Faqja Zyrtare www.colorado.gov
Pamje nga kryeqyteti Denver

Colorado (shqiptimi: Kollëradou) është një Shtet Federal në pjesën perëndimore të ShBA-ve. Emri Colorado vjen prej spanjishtes dhe kuptohet "ngjyrosur". Në vitin 2000 Colorado ka pasur 4.301.261 banorë. Kodi postal i Colorados është CO. Kryeqyteti i Kolorados është Denver.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]