Nju Hëmpshër

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nju Hëmpshër
New Hampshire
Ndërtesa e Parlamentit të Nju Hëmpshërit
Ndërtesa e Parlamentit të Nju Hëmpshërit
Flamuri i Nju Hëmpshër
Stema zyrtare e Nju Hëmpshër
Nicknames: 
The Granite State (Shteti Granit)
Location of Nju Hëmpshër
Popullsia
 • Total1,318,194
Faqja zyrtarewww.nh.gov

New Hampshire (shqiptohet Nju Hëmpshër) është një nga 50 shtetet e SHBA-së. Ai kufizohet nga Massachussets në jug, Vermont në perëndim, Maine dhe Oqeani Atlantik në lindje, dhe provinca Kanadeze Quebec në veri. New Hampshire është shteti i 5 më i vogël për nga sipërfaqja, dhe i 9-ti më pak i populluar i 50 Shtetet e Bashkuara.

Ai u bë kolonia e parë britanike e Amerikës së Veriut që krijoi një qeverisje të pavarur nga autoritetit të Britanisë së Madhe, edhe pse nuk deklaroi pavarësinë e tij në atë kohë, në janar 1776, dhe gjashtë muaj më vonë ishte një nga 13 shtetet origjinale 13 që themeluan Shteted Bashkuara të Amerikës. Në qershor të vitit 1788, ai u bë shteti i nëntë për ratifikimin e Kushtetutës së Shteteve të Bashkuara, duke e sjellë atë dokument në fuqi. New Hampshire ishte shteti i parë amerikan kishte kushtetutën e tij shtetërore.

Konkord është kryeqyteti i shtetit, ndërsa Manchester është qyteti më i madh në shtet. Ai nuk ka taksa të përgjithshme të shitjes dhe të ardhurat personale (përveç atyre nga interesi dhe dividendët) nuk tatohen në nivel shtetëror dhe lokal.

Pllaka e tij licencës ka moton e shtetit: "jeto i lirë ose vdis". Nofka e shtetit "Shteti Granit", i referohet formacioneve të tij të gjera të granitit dhe guroreve.

Midis individëve të shquar nga Nju Hampshire janë themeluesi Nicholas Gilman, Senatori Daniel Webster, heroi i Luftës Revolucionare John Stark, redaktori Horace Greeley, themeluesi i besimit fetar Shkenca Kristiane Mary Baker Eddy, poeti Robert Frost, astronauti Alan Shepard, dhe shkrimtari Dan Brown. Përveç këtyre, aktori Adam Sandler u rrit, por nuk ka lindur në këtë shtet. New Hampshire ka prodhuar një president: Franklin Pierce.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]  1. ^ Bojaj, Sandra (8 dhjetor 2021). "Rreth TV Boin". Tv Boin.