Adam Sandler

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Adam Sandler
U lind në
Adam Sandler

9 shtator 1966
TitulliAdam Sandler në Cannes, 2002
Faqja në rrjetwww.adamsandler.com

Adam Sandler lindi më 9 shtator 1966Brooklyn, New York. Është një aktor, komedian, producent, kompozitor, dublues dhe autor filmi.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Adam Sandler (i lindur më 9 shtator 1966) është një aktor amerikan, komediograf, muzikant, skenarist dhe producent i filmit. Ai është themeluesi i Happy Madison Productions, një kompani prodhimi filmash që u nxori gjithashtu seritë televizive Rregullat e Angazhimit.

Pasi u bë pjesëmarrës i shfaqjes televizive Saturday Night Live hedhur, ai vazhdoi të luajë me sukses në disa filma të Holivudit. Ai është i mirënjohur për rolet e tij komike, si në filmat Billy Madison ( 1995), Big Daddy (1999), dhe Mr. Deeds (2002).

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Filmi Roli
1989. Kalimi Schecky Moskowitz
1992. Shakes the Clown Dink the Clown
1993. Coneheads Carmine
1994. Airheads Pip
1994. Mixed Nuts Louie
1995. Billy Madison Billy Madison
1996. Sretni Gilmore Happy Gilmore
1996. I qëndrueshëm në plumba Archie Moses
1998. The Wedding Singer Robbie Hart
1998. Dirty WorkSatan Sotona
1998. Ujorët Robert "Bobby" Boucher Jr.
1999. Babai nga formati Sonny Koufax
1999. Deuce Bigalow: Male Gigolo Robert Justin
2000. Nicky i rëndsishëm Nicky
2001. Kafshët Townie
2002. Mr. Deeds Longfellow Deeds
2002. Punch-Drunk Love Barry Egan
2002. 8 netë të çmendura Davey Stone
2002. A Day with the Meatball Glumi sebe
2002. Një akt i këndshëm Mambuza Bongo Guy
2003. Anger Management Dave Buznik
2003. Paul Shore është i vdekur Glumi sebe
2003. Budallalllëk Glumi sebe
2003. Treneri Couch Testing Guy
2004. 50 lidhjet e para Henry Roth
2004. Spanglish John Clasky
2005. Rrethi i mbyllur Paul Crewe
2005. Deuce Bigalow: European Gigolo Javier Sandooski
2006. Klik - për jetën e mbyllur Michael Newman
2007. Reign Over Me Charlie Fineman
2007. Ju shpall ju Larryem dhe Chuckom Chuck Levine
2008. You Don't Mess with the Zohan Zohan

Të pa përfunduar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Filmi Roli
2008. Tregimi për natë të mirë
2009. Njerëzit e buzëqeshur

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Godina Serija/Emisija Uloga
1987-1990. Remote Control
1987-1988. Cosby Show Smitty
1990. The Marshall Chronicles Usher
1990. ABC Afterschool Specials Drug Dealer
1990-1995. Saturday Night Live
2001. Nedeklarirani Glumi sebe
2003. Couch Couch Testing Guy
2005. Bijeg Henry Roth
2005. Kralj Queensa Jeff "zvjer" Sussman

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Adam Sandler – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale


Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.