Cannes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Cannes
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Qarku Provence-Alpes-Côte d'Azur
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 19,62 km2
Popullsia 70200 banorë
Dendësia 3.430 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 06400
Faqja Zyrtare Web faqja

Cannes (nga latinishtja canna për gruri) është një qytet me rreth 67.000 banor në Francën e jugut te Côte d'AzurDépartement Alpes-Maritimes.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Panorama nga qyteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]