Departamentet e Francës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
101 departamentet e Francës

Në ndarjen administrative të Francës, departamenti është një nga tre nivelet të qeverisjes në nivelin shtetëror, ndërmjet 27 rajoneve administrative dhe komunave.

Harta dhe tabela[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Departamentet aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Secili departament ka një stemë me të cilën përfaqësohen, por jo të gjitha përdoren ose njihen zyrtarisht.

Kodi INSEE Stema
Departamenti Prefektura Rajoni Emëruar sipas
01 Coat of arms of department 01 Ain Bourg-en-Bresse Auvergne-Rhône-Alpes Lumi Ain
02 Coat of arms of department 02 Aisne Laon Hauts-de-France Lumi Aisne
03 Coat of arms of department 03 Allier Moulins Auvergne-Rhône-Alpes Lumi Allier
04 Coat of arms of department 04 Alpes-de-Haute-Provence
Digne-les-Bains Provence-Alpes-Côte d'Azur Alpet
05 Coat of arms of department 05 Hautes-Alpes Gap Provence-Alpes-Côte d'Azur Alpet
06 Coat of arms of department 06 Alpes-Maritimes Nice Provence-Alpes-Côte d'Azur Alpet
07 Coat of arms of department 07 Ardèche Privas Auvergne-Rhône-Alpes Lumi Ardeche
08 Coat of arms of department 08 Ardennes Charleville-Mézières Grand-Est Pylli Ardennes
09 Coat of arms of department 09 Ariège Foix Occitanie Lumi Ariège
10 Coat of arms of department 10 Aube Troyes Grand-Est Lumi Aube
11 Coat of arms of department 11 Aude Karkasonë Occitanie Lumi Aude
12 Coat of arms of department 12 Aveyron Rodez Occitanie Lumi Aveyron
13 Coat of arms of department 13 Bouches-du-Rhône Marseille Provence-Alpes-Côte d'Azur Lumi Rhone
14 Coat of arms of department 14 Calvados Caen Normandie Shkëmbinjtë Calvados
15 Coat of arms of department 15 Cantal Aurillac Auvergne-Rhône-Alpes Malet Cantal
16 Coat of arms of department 16 Charente Angoulême Nouvelle-Aquitaine Lumi Charente
17 Coat of arms of department 17 Charente-Maritime
La Rochelle Nouvelle-Aquitaine Lumi Charente
18 Coat of arms of department 18 Cher Bourges Centre-Val-de-Loire Lumi Cher
19 Coat of arms of department 19 Corrèze Tulle Nouvelle-Aquitaine Lumi Corrèze
2A Coat of arms of Corsica Corse-du-Sud Ajaccio Corsica Ishulli i korsikës
2B Coat of arms of Corsica Haute-Corse Bastia Corsica Ishulli i korsikës
21 Coat of arms of department 21 Côte-d'Or Dijon Bourgogne-Franche-Comté
22 Coat of arms of department 22 Côtes-d'Armor
Saint-Brieuc Bretagne brigjet e Armorica
23 Coat of arms of department 23 Creuse Guéret Nouvelle-Aquitaine Lumi Creuse
24 Coat of arms of department 24 Dordogne Périgueux Nouvelle-Aquitaine Lumi Dordogne
25 Coat of arms of department 25 Doubs Besançon Bourgogne-Franche-Comté Lumi Doubs
26 Coat of arms of department 26 Drôme Valence Auvergne-Rhône-Alpes Lumi Drôme
27 Coat of arms of department 27 Eure Évreux Normandie Lumi Eure
28 Coat of arms of department 28 Eure-et-Loir Chartres Centre-Val-de-Loire Lumenjtë Eure dhe Loir
29 Coat of arms of department 29 Finistère Quimper Bretagne Finis Terræ (fundi i botës)
30 Coat of arms of department 30 Gard Nîmes Occitanie Lumi Gardon
31 Coat of arms of department 31 Haute-Garonne Toulouse Occitanie Lumi Garonne
32 Coat of arms of department 32 Gers Auch Occitanie Lumi Gers
33 Coat of arms of department 33 Gironde
Bordeaux Nouvelle-Aquitaine Lumi Gironde
34 Coat of arms of department 34 Hérault Montpellier Occitanie Lumi Hérault
35 Coat of arms of department 35 Ille-et-Vilaine Rennes Bretagne Lumenjtë Ille dhe Vilaine
36 Coat of arms of department 36 Indre Châteauroux Centre-Val-de-Loire Lumi Indre
37 Coat of arms of department 37 Indre-et-Loire Tours Centre-Val-de-Loire Lumenjtë Indre dhe Loire
38 Coat of arms of department 38 Isère Grenoble Auvergne-Rhône-Alpes Lumi Isère
39 Coat of arms of department 39 Jura Lons-le-Saunier Bourgogne-Franche-Comté Malet Jura
40 Coat of arms of department 40 Landes Mont-de-Marsan Nouvelle-Aquitaine Pylli Landes
41 Coat of arms of department 41 Loir-et-Cher Blois Centre-Val-de-Loire Loir and Cher rivers
42 Coat of arms of department 42 Loire Saint-Étienne Auvergne-Rhône-Alpes Lumi Loire
43 Coat of arms of department 43 Haute-Loire Le Puy-en-Velay Auvergne-Rhône-Alpes Lumi Loire
44 Coat of arms of department 44 Loire-Atlantique
Nantes Pays de la Loire Lumi Loire
45 Coat of arms of department 45 Loiret Orléans Centre-Val-de-Loire Loiret River
46 Coat of arms of department 46 Olt Cahors Occitanie Lumi Lot
47 Coat of arms of department 47 Olt-dhe-Garonë Agen Nouvelle-Aquitaine Lumenjtë Lot dhe Garonne
48 Coat of arms of department 48 Lozère Mende Occitanie Mont Lozère
49 Coat of arms of department 49 Maine-et-Loire
Angers Pays de la Loire Lumenjtë Maine dhe Loire
50 Coat of arms of department 50 Manche Saint-Lô Normandie Kanali Anglez
51 Coat of arms of department 51 Marne Châlons-en-Champagne Grand-Est Lumi Marne
52 Coat of arms of department 52 Haute-Marne Chaumont Grand-Est Lumi Marne
53 Coat of arms of department 53 Mayenne Laval Pays de la Loire Lumi Mayenne
54 Coat of arms of department 54 Meurthe-et-Moselle Nancy Grand-Est Lumenjtë Meurthe dhe Moselle
55 Coat of arms of department 55 Meuse Bar-le-Duc Grand-Est Lumi Meuse
56 Coat of arms of department 56 Morbihan Vannes Bretagne Gjirin e Morbihan
57 Coat of arms of department 57 Moselle Metz Grand-Est Lumi Moselle
58 Coat of arms of department 58 Nièvre Nevers Bourgogne-Franche-Comté Lumi Nièvre
59 Coat of arms of department 59 Nord Lille Hauts-de-France
60 Coat of arms of department 60 Oise Beauvais Hauts-de-France Lumi Oise
61 Coat of arms of department 61 Orne Alençon Normandie Lumi Orne
62 Coat of arms of department 62 Pas-de-Calais Arras Hauts-de-France Strait of Dover
63 Coat of arms of department 63 Puy-de-Dôme Clermont-Ferrand Auvergne-Rhône-Alpes vullkani Puy de Dôme
64 Coat of arms of department 64 Pyrénées-Atlantiques Pau Nouvelle-Aquitaine Pyrenees
65 Coat of arms of department 65 Hautes-Pyrénées Tarbes Occitanie Pyrenees
66 Coat of arms of department 66 Pyrénées-Orientales Perpignan Occitanie Pyrenees
67 Coat of arms of department 67 Bas-Rhin Strasbourg Grand-Est Lumi Rhine
68 Coat of arms of department 68 Haut-Rhin Colmar Grand-Est Lumi Rhine
69 Coat of arms of department 69 Rhône Lyon (provisional) Auvergne-Rhône-Alpes Lumi Rhone
69M Metropolis of Lyon
Lyon Auvergne-Rhône-Alpes komuna e Lyonit
70 Coat of arms of department 70 Haute-Saône Vesoul Bourgogne-Franche-Comté Lumi Saône
71 Coat of arms of department 71 Saône-et-Loire Mâcon Bourgogne-Franche-Comté Lumenjtë Saône dhe Loire
72 Coat of arms of department 72 Sarthe Le Mans Pays de la Loire Lumi Sarthe
73 Coat of arms of department 73 Savoie Chambéry Auvergne-Rhône-Alpes rajoni i Savoy
74 Coat of arms of department 74 Haute-Savoie Annecy Auvergne-Rhône-Alpes rajoni i Savoy
75 Coat of arms of department 75 Paris
Paris Île-de-France city of Paris
76 Coat of arms of department 76 Seine-Maritime
Rouen Normandie Lumi Seine
77 Coat of arms of department 77 Seine-et-Marne Melun Île-de-France Lumenjtë Seine dhe Marne
78 Coat of arms of department 78 Yvelines
Versailles Île-de-France Pylli i Yvelines
79 Coat of arms of department 79 Deux-Sèvres Niort Nouvelle-Aquitaine Lumenjtë Sèvre Nantaise dhe Sèvre Niortaise
80 Coat of arms of department 80 Somme Amiens Hauts-de-France Lumi Somme
81 Coat of arms of department 81 Tarn Albi Occitanie Lumi Tarn
82 Coat of arms of department 82 Tarn-et-Garonne Montauban Occitanie Lumenjtë Tarn dhe Garonne
83 Coat of arms of department 83 Var Toulon Provence-Alpes-Côte d'Azur Lumi Var
84 Coat of arms of department 84 Vaucluse Avignon Provence-Alpes-Côte d'Azur Fontaine-de-Vaucluse
85 Coat of arms of department 85 Vendée La Roche-sur-Yon Pays de la Loire Lumi Vendée
86 Coat of arms of department 86 Vienne Poitiers Nouvelle-Aquitaine Lumi Vienne
87 Coat of arms of department 87 Haute-Vienne Limoges Nouvelle-Aquitaine Lumi Vienne
88 Coat of arms of department 88 Vosges Épinal Grand-Est Malet Vosges
89 Coat of arms of department 89 Yonne Auxerre Bourgogne-Franche-Comté Lumi Yonne
90 Coat of arms of department 90 Territoire de Belfort Belfort Bourgogne-Franche-Comté qyteti i Belfort
91 Coat of arms of department 91 Essonne
Évry Île-de-France Lumi Essonne
92 Coat of arms of department 92 Hauts-de-Seine
Nanterre Île-de-France Lumi Seine
93 Coat of arms of department 93 Seine-Saint-Denis
Bobigny Île-de-France Lumi Seine dhe qyteti i Saint-Denis
94 Coat of arms of department 94 Val-de-Marne Créteil Île-de-France Lumi Marne
95 Coat of arms of department 95 Val-d'Oise Pontoise
Île-de-France Lumi Oise
971 Coat of arms of Guadeloupe Guadeloupe
Basse-Terre Guadeloupe
972 Coat of arms of Martinique Martinique
Fort-de-France Martinique
973 Coat of arms of Guyane Guiana
Cayenne Guiana
974 Coat of arms of Réunion La Réunion
Saint-Denis Réunion
976 Coat of arms of Mayotte Mayotte
Mamoudzou Mayotte
Notes:
 • ^1 Shumica e stemave nuk janë zyrtare
 • ^2 Ky departament nihej si Basses-Alpes deri në vitin 1970
 • ^3 Ky departament nihej si Charente-Inférieure deri në vitin 1941
 • ^4 Ky departament nihej si Côtes-du-Nord deri në vitin 1990
 • ^5 Ky departament nihej si Bec-d'Ambès nga viti 1793 deri në vitin 1795
 • ^6 Ky departament nihej si Loire-Inférieure deri në vitin 1957
 • ^7 Ky departament nihej si Mayenne-et-Loire deri në vitin 1791
 • ^8 Ky departament nihej si Basses-Pyrénées deri në vitin 1969
 • ^9 Numri 75 më herët ishte caktuar për Seine
 • ^10 Ky departament nihej si Seine-Inférieure deri në vitin 1955
 • ^11 Numri 78 më herët ishte caktuar për Seine-et-Oise
 • ^12 Numri 91 më herët ishte caktuar për Alger, në Algjerinë Franceze
 • ^13 Numri 92 më herët ishte caktuar për Oran, në Algjerinë Franceze
 • ^14 Numri 93 më herët ishte caktuar për Constantine, në Algjerinë Franceze
 • ^15 Prefektura e Val-d'Oise është themeluar në Pontoise kur u krijua departamenti, por u zhvendos de facto në komunën fqinje të Cergy; aktualisht, të dyja janë pjesë e Cergy-Pontoise
 • ^16 Departamentet e jashtme, secila përbëjnë një rajon dhe të gëzojnë një status të njëjtë si metropolitane në Francë. Ato janë pjesë e Francës dhe Bashkimit Evropian, edhe pse rregulla të veçanta të BE-së të aplikohen për to.
 • ^17 Mayotte u bë departamenti i 101 i Francës më 31 mars 2011. Kodi INSEE i Mayotte është 976 (975 është i caktuar për departamentin e kolektivitetin të jashtëm të Francës Shën Pierre dhe Miquelon)
 • ^18 Metropolet me statutin e kolektivitetin territorial.
 • ^15 Prefektura e Mayotte është themeluar në Dzaoudzi kur u krijua departamenti, por u zhvendos de facto në komunën të Mamoudzou.
Rajonet dhe departamentet e metropolitanit të Francës;numrat janë ato të kolonës së parë
Departamentet në afërsi të Parisit; numrat janë ato të kolonës së parë

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]