Alpes-de-Haute-Provence

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Alpes-de-Haute-Provence
oks:Aups d'Auta Provença
Departament
Stema_figura
Stema
Drapeau fr département Alpes-de-Haute-Provence.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Provence-Alpes-
Côte d'Azur
Prefektura Digne-les-Bains
Nën-prefektura Barcelonnette
Castellane
Forcalquier
Presidenti René Massette (PS)
Prefektja Patricia Willaert
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 6.925 km2
Popullsia 160.959 banorë (2011)
Dendësia 23 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 4 mars 1790
Vendasit Bas-Alpins
Kodi Insee 04
Kodi ISO 3166-2 FR-04
Kodi Eurostat NUTS-3 FR821
Nënndarjet
Qarqe 4
Kantone 30
Komuna 200
Faqja Zyrtare http://www.tourisme-alpes-haute-provence.com/

Alpes-de-Haute-Provence (shqiptimi frëngjisht: [alp.də.ot.pʁɔ.vɑ̃s]; Oksitanisht: Aups d'Auta Provença) është një departament francez në jug të Francës në rajonin Provence-Alpes-Côte d'Azur.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Harta e Departamentit

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]