Qendra-Val de Loire

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Qendra-Val-de-Loire
Rajon
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Prefektura Orléans
Departamente 6 departamente
Qarqe 20 qarqe (Arrondissement)
Kantone 198 kantone
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 39 151 km2
Popullsia 2 556 835 banorë
Dendësia 65 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
PBB € 67.1 bilion
PBB për frymë € 26,126
Faqja Zyrtare www.regioncentre.fr


Qendra-Val-de-Loire (frën:Centre-Val-de-Loire) është një rajon administrativ i Francës. Rajoni përbëhet nga gjashtë departamente, prefktura e rajonit është Orléans ndërsa qyteti më i madh është Tours.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]