Poitou-Charentes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Poitou-Charentes
Rajon
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Prefektura Poitiers
Departamente 4 departamente
Qarqe 14 qarqe (Arrondissement)
Kantone 157 kantone
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 25 809 km2
Popullsia 1 777 773 banorë
Dendësia 69 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
PBB € 45.0 bilion
PBB për frymë € 25,166
Faqja Zyrtare poitou-charentes.fr


Poitou-Charentes (shqiptimi frëngjisht[pwatu ʃaʁɑ̃t]  ( dëgjoni)) është një rajon administrativ i Francës në jug-perëndim të Francës. Rajoni përbëhet nga katër departamente, prefktura dhe qyteti kryesor i rajonit është Poitiers.

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]