Jump to content

Martinika

Coordinates: 14°24′N 61°00′W / 14.40°N 61.00°W / 14.40; -61.00
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

14°24′N 61°00′W / 14.40°N 61.00°W / 14.40; -61.00

Région Martinique
Martinique
Emblema - Martinika
Flamuri jozyrtar regjional Logoja
Vendndodhja - Martinika
Vendndodhja - Martinika

Martinika (Frëngjisht: Martinique) është një ishull në lindje të Detit të Karaibeve dhe ka një sipërfaqe prej 1,128 km². Është një departament përtej detit i Francës. Si edhe departamentet e tjera Franceze përtej detit, Martinika është një nga 26 regjionet e Francës. Si pjesë e Francës, Martinika është pjesë e Bashkimit Evropian dhe monedha e saj është euro. Gjuha zyrtare është Frengjishtja, megjithëse banorët flasin edhe gjuhën "Creole" Antileane (Créole Martiniquais).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]