Gard

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gardi
Gard (Ocitanisht)
Gard (Frëngjisht)
Nga lart poshtë, majtas-djathtas: Pont du Gard, Ndërtesa e prefekturës në Nîmes, Cévennes dhe Arena e Nîmes
Flamuri i Gardi
Stema Gardi
Vendndodhja e Gardës në Francë
Vendndodhja e Gardës në Francë
ShtetiFranca
RajoniOcitania
PrefekturaNîmes
NënprefekturatAlès
Le Vigan
Sipërfaqja
 • Gjithsej5.853 km2 (2,260 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
 • Gjithsej751.457
 • Dendësia130/km2 (330/sq mi)
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)
Numri i departamentit30
Qarqet3
Kantonet23
Komunat351

Gard ( shqiptimi frëngjisht[ɡaʁ]  ( dëgjoni); Ocitanisht: Gard ; Shqip: Gard) është një departament në Francën Jugore, i vendosur në rajonin e Ocitanisë . Ajo kishte një popullsi prej 748,437 që nga viti 2019; [1] prefektura e tij është Nîmes .

Departamenti është emërtuar sipas lumit Gardon . Në këto dekada të shekullit të 21-të, administrata vendore dhe folësit francezë i janë kthyer emrit origjinal oksitan të lumit, Gard (shqiptimi oksitan: [gaɾ] ). Është pjesë e një ringjalljeje të kulturës oksitane.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në kohët klasike zona e Gardit u popullua nga romakët dhe aleatët e tyre. Ata ndërtuan Rrugën Domitia nëpër të gjithë rajonin në vitin 118 para Krishtit. Shekuj më vonë, më 4 mars 1790, Gard ishte një nga 83 departamentet origjinale të krijuara gjatë Revolucionit Francez . Ai përfshiu provincën e lashtë Languedoc .

Fillimisht ky departament do të përfshinte kantonin e Gangesit, por Ganges u transferua në departamentin fqinj të Heraultit . Në këmbim, Gardit iu caktua porti i peshkimit Aigues Mortes, i cili i dha departamentit daljen e tij në Gjirin e Luanit në Detin Mesdhe.

Gjatë mesit të shekullit të nëntëmbëdhjetë, prefektura, tradicionalisht një qendër tregtare me një sektor prodhimi të fokusuar në tekstile, përfitoi prej zhvillimit të hekurudhave, duke u bërë një nyje e rëndësishme hekurudhore. U ndërtuan disa hotele luksoze dhe përmirësimi i qasjes në treg i mundësuar nga hekurudhat gjithashtu inkurajoi, fillimisht, një rritje të shpejtë të vreshtarisë. Por shumë vreshtarë mbetën pa gjë kur vreshtat u infektuan me filokserë në 1872.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gardi është pjesë e rajonitOcitanisë, duke qënë dhe departamenti më lindor i tij, dhe është e rrethuar nga departamentet: Herault, Lozerrë, Avejron, Gryka-e-Ronës, Vaukluzë dhe Ardeshë . Ajo ka një vijë të shkurtër bregdetare në jug në Detin Mesdhe . Pika më e lartë në departament është Mont Aigoual .

Në çerekun e parë të shekullit të 21-të, departamenti ka parë përmbytje të rënda. Rajoni ka qenë gjithashtu subjekt i disa prej temperaturave më të larta të regjistruara në historinë e Francës pasi ndryshimet klimatike ndryshojnë nxehtësinë e verës. [2]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhvillimi i popullsisë që nga viti 1791:

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1791313,464—    
1801300,144−4.2%
1806322,144+7.3%
1821334,164+3.7%
1831357,283+6.9%
1841376,062+5.3%
1851408,163+8.5%
1861422,107+3.4%
1872420,131−0.5%
1881415,629−1.1%
1891419,388+0.9%
1901420,836+0.3%
1911413,458−1.8%
1921396,169−4.2%
1931406,815+2.7%
1936395,299−2.8%
1946380,837−3.7%
1954396,742+4.2%
1962435,107+9.7%
1968478,544+10.0%
1975494,575+3.3%
1982530,478+7.3%
1990585,049+10.3%
1999623,125+6.5%
2006684,306+9.8%
2011718,357+5.0%
2016742,006+3.3%

Banorët e Gardit quhen "Gardois" . Komuna më e populluar është Nimes, prefektura. Që nga viti 2019, janë tetë komuna që kanë më shumë se 10,000 banorë secila: [1]

Turizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gardi përmban një pjesë të Parkut Kombëtar Cévennes . Ka mbetje të rëndësishme arkitekturore romake në Nîmes, si dhe ujësjellësi i famshëm romak, Pont du Gard .

Gard është gjithashtu shtëpia e burimit të Perrier, një ujë mineral i gazuar i shitur si në Francë ashtu edhe ndërkombëtarisht në një shkallë të gjerë. Burimi dhe uzina e përpunimit ndodhen në jug-lindje të komunës Vergèze .

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Populations légales 2019: 30 Gard, INSEE
  2. ^ "France endures its hottest day ever as Europe swelters in heat wave". CNN. 28 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)