Bouches-du-Rhône

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bouches-du-Rhône
Departament
Stema_figura
Stema
Drapeau fr département Bouches-du-Rhône.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Provence-Alpes-Côte d'Azur
Prefektura Marseille
Nën-prefektura Aix-en-Provence
Arles
Istres
Presidenti Jean-Noël Guérini
Prefekti Michel Cadot
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 5.087 km2
Popullsia 1.975.896 banorë (2011)
Dendësia 388 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 4 mars 1790
Vendasit Bucco-Rhodaniens
Kodi Insee 13
Kodi ISO 3166-2 FR-13
Kodi Eurostat NUTS-3 FR824
Nënndarjet
Qarqe 4
Kantone 57
Komuna 119

Bouches-du-Rhône (shqiptimi frëngjisht: [buʃ.dy.ʁon]; Oksitanisht: Bocas de Ròse) është një departament francez në rajonin Provence-Alpes-Côte d'Azur në jug të Francës. Banorët e departamentit janë të njohur si Bucco-Rhodaniens. Insee dhe kodi Postal i tij është 13.

Me 1.975.896 banorë, Bouches-du-Rhône është departamenti i tretë më i populluar në Francë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]