Seine-et-Marne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Seine-et-Marne
Departament
noform
Prefektura e departamentit Seine-et-Marne në Melun
Stema_figura
Stema
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Île-de-France
Prefektura Melun
Nën-prefektura Fontainebleau
Meaux
Provins
Torcy
Presidenti Jean-Jacques Barbaux
Prefekti Béatrice Abollivier
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 5,915 km2
Popullsia 1,377,846 banorë (2014)
Dendësia 233 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 4 mars 1970
Kodi Insee 77
Kodi ISO 3166-2 FR-77
Kodi Eurostat NUTS-3 FR102
Nënndarjet
Qarqe 5
Kantone 23
Komuna 510

Seine-et-Marne është departament i cili ndodhet në rajonin Île-de-France, Francë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seine-et-Marne kufizohet me Val-d'Oise, Seine-Saint-Denis, Val-de-Marne, Essonne në perëndim; Loiret and Yonne në jug; Aube dhe Marne në lindje; Aisne dhe Oise në veri.

Qytetet kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna më të popullarizuar në Seine-et-Marne[1]
Vendi Komuna Kantoni Popullsia
1 Meaux Meaux 53,766
2 Chelles Chelles 53,569
3 Melun Melun 40,066
4 Pontault-Combault Pontault-Combault 37,847
5 Savigny-le-Temple Savigny-le-Temple 30,068
6 Villeparisis Villeparisis 25,889
7 Bussy-Saint-Georges Torcy 25,419
8 Champs-sur-Marne Champs-sur-Marne 24,913
9 Torcy Torcy 23,669
10 Roissy-en-Brie Pontault-Combault 22,559
11 Combs-la-Ville Combs-la-Ville 22,086
12 Dammarie-lès-Lys Saint-Fargeau-Ponthierry 21,094
13 Lagny-sur-Marne Lagny-sur-Marne 20,718
14 Le Mée-sur-Seine Savigny-le-Temple 20,713
15 Ozoir-la-Ferrière Ozoir-la-Ferrière 19,917

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Insee - Populations légales 2013". Insee. Marrë më 25 gusht 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]