Corrèze

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Corrèze
Departament
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Limousin
Prefektura Tulle
Nën-prefektura Brive-la-Gaillarde, Ussel
Presidenti Pascal Coste
Prefekti Bruno Delsol
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 5 857 km2
Popullsia 241 247 banorë (2012)
Dendësia 41 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 4 mars 1790
Kodi Insee 19
Kodi ISO 3166-2 FR-19
Kodi Eurostat NUTS-3 FR631
Nënndarjet
Qarqe 3
Kantone 19
Komuna 286

Corrèze është një departament francezrajonin Limousin në Jug-Perëndim të Francës. Prefektura e tij është Tulle dhe qyteti i tij më i populluar Brive-la-Gaillarde.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]